Jak odetkać zatkany zlew? Sprawdzone sposoby, które warto znać

Jak odetkać zatkany zlew? Sprawdzone sposoby, które warto znać

25 Jan 2023Nikita Vinitskovskyi

Jak udrożnić zatkany zlew kuchenny? O tych rzeczach warto wiedzieć

Zatkany zlew w kuchni stanowi bardzo poważny problem, który nie jest nagłym zjawiskiem. Powodują to resztki jedzenia z brudnych talerzy, roztopiony tłuszcz czy odkładany w rurach osad z płynu do mycia i innych środków czystości. Gromadzone przez dłuższy czas tworzą uciążliwe zatory, które blokują poprawny przepływ wody. Jak rozpoznać, że zbliża się moment krytyczny w zlewie? Z pewnością zauważysz wolniej spływającą wodę, a w niej charakterystyczne pęcherzyki powietrza. Częstym objawem zatkanego zlewu jest także charakterystyczne bulgotanie podczas spływania wody do rur. Gdy tylko to zaobserwujesz, zacznij działać! Dzięki temu obejdzie się bez większych szkód i akcji kryzysowych. 

Jak odetkać zlew domowymi sposobami? 4 sprawdzone sposoby

Zanim sięgniesz po silne środki do udrażniania odpływów, zastanów się, jakie domowe sposoby możesz zastosować, by pozbyć się problemu. Takie metody cechują się doskonałą skutecznością i prostymi recepturami, znanymi od wielu lat przez naszych dziadków i wymagających miłośników czystości. Potrzebne składniki z łatwością znajdziesz pod ręką, a wykonanie ich nie zajmie Ci dłużej niż 15 minut. Jakich efektów możesz się spodziewać po zastosowaniu domowych sposobów na udrażnianie rur? Spektakularnych i nieszkodliwych dla środowiska. 

Pamiętaj, żeby przed podjęciem jakichkolwiek działań zadbać o to, by zlew był dokładnie oczyszczony ze wszelkich resztek. Załóż rękawice ochronne i poproś innych domowników o pomoc lub o nieużytkowanie czyszczonej powierzchni przez najbliższy czas.

Odtykanie zlewu kuchennego gumowym przepychaczem do rur

Jak udrożnić zlew bez użycia żadnych specjalnych środków? Wystarczy gumowy przepychacz do rur! Takie narzędzie działa na zasadzie tworzonego podczas pompowania ciśnienia, w efekcie którego zator jest wypychany, a rury udrożnione. Nie wystarczy jednak działać na oślep. Zdecydowanie lepiej obrać dobrą strategię, która sprawi, że korzystanie z gumowego przepychacza do rur będzie efektywniejsze. 

 • Posmaruj odpływ tłustą substancją, dzięki której łatwo będziesz w stanie oderwać przepychacz po użyciu.
 • Umieść przepychacz na odpływie i porządnie dociśnij.
 • Nalej wody powyżej poziomu gumowej nasady.
 • Zacznij mocno pompować w górę i w dół. 

Jak odetkać zlew przy pomocy sody oczyszczonej i octu?

Zaskoczył Cię zator w kuchennym odpływie, ale nie masz pod ręką gumowego przepychacza? Bez obaw! Istnieją też inne domowe sposoby na zatkany zlew. Skuteczną metodą jest zastosowanie znanego i lubianego zestawu o szerokim spektrum działania, czyli sody octu.  

Jak udrożnić zlew octem i sodą? Oto przepis:

 • Szklankę sody oczyszczonej wsyp do odpływu.
 • Zalej szklanką octu i przykryj.
 • Odczekaj 15 minut.
 • Zalej odpływ całym czajnikiem wrzącej wody.

I gotowe! Tym sposobem rozpuścisz wszystkie uciążliwe zatory i w prosty sposób odblokujesz przepływ wody. Jeśli problem nadal występuje, możesz powtórzyć proces do uzyskania oczekiwanego efektu.

Pamiętaj! Podczas wykonywania takiego zabiegu nie nachylaj się nad odpływem. Z rur najprawdopodobniej będzie wydobywać się piana oraz drażniące opary. 

Odtykanie zapchanego zlewu proszkiem do pieczenia

Następną tradycyjną recepturą będzie wszystkim znany proszek do pieczenia. Podobnie do sody oczyszczonej wyróżnia się aktywnym działaniem, które pomoże skutecznie usunąć zatory. 

 • Do osuszonego odpływu wsyp całe opakowanie proszku do pieczenia.
 • Zalej wrzącą wodą.
 • Odczekaj 15 minut.
 • Przepłucz letnią wodą.

Proszek do pieczenia to domowy i małoinwazyjny sposób na zatkany zlew, który dobrze sprawdzi się w przypadku mniejszych zatorów. To też świetnie rozwiązanie, jeśli posiadasz starą instalację hydrauliczną i nie chcesz jej narażać na działanie intensywnych środków.

Sól i wrzątek na zatkany zlew w kuchni

Jak jeszcze odetkać zlew bez przepychaczki? To proste! Zastosuj sól i wrzątek, które są niezwykle skutecznym sposobem na walkę z zatkanym odpływem w kuchni. Co więcej, taka metoda nie powoduje intensywnych reakcji, jest łagodna dla rur i bezpieczna dla zdrowia. Sól gospodarcza, podobnie jak soda, od wieków słynie ze swoich wspaniałych właściwości. Ponadto wspaniale konserwuje rury i zapobiega ponownemu osadzaniu się tłuszczy.

Jak stosować sól i wrzątek na zatkany zlew? 

 • Wsyp do odpływu 5 czubatych łyżek soli.
 • Powoli zalewaj wrzącą wodą (ok. 2 litry).
 • Pozostaw na 2 godziny.
 • Przepłucz.

Najważniejsza w tej metodzie jest prędkość wlewania wody. Musisz robić to powoli i ostrożnie, inaczej ryzykujesz tym, że w ogóle nie otrzymasz oczekiwanych rezultatów!

Jak odetkać mocno zapchany zlew? Postaw na profesjonalne środki udrażniające

A co zrobić, jeśli domowe metody nie sprawdzają się, a zator staje się tylko większy? Wtedy czas na wdrożenie profesjonalnych produktów do zadań specjalnych, które z pewnością Ci pomogą!

Na co zwracać szczególną uwagę w doborze specjalistycznych środków? Przede wszystkim na skoncentrowaną i aktywną formułę. W sytuacjach kryzysowych najskuteczniejszymi będą soda kaustyczna i chlor. Dodatkowo, by wspomóc działanie składników aktywnych, warto postawić na żelową i gęstą konsystencję, która dotrze do zatorów pomimo stojącej wody

Jeśli zastanawiasz się, jak odetkać mocno zatkany zlew, profesjonalne środki czystości są odpowiedzią na Twój problem. Wyróżniają się one skuteczną formułą, która pozwala na rozpuszczenie nawet starych i uciążliwych zatorów, które powstawały od dłuższego czasu. Doskonałym rozwiązaniem może okazać się udrażniacz w żelu Starwax, który skutecznie odblokowuje stojącą wodę i eliminuje nieprzyjemne zapachy. Bezbłędnie niszczy organiczne zatory, a nawet tłuszcz i włosy. Udrażniacz Starwax pozwala zażegnać problem zatkanego zlewu już w 30 minut. 

Jeszcze bardziej intensywnym środkiem do zadań specjalnych będzie, oparty na wodorotlenku potasu i chloru, udrażniacz specjalny Starwax. Ten środek rozpuszcza nawet duże zatory powstałe w wyniku osiadania kolagenu, takiego jak włosy czy paznokcie. Ten preparat przyda się w szczególności osobom, które obrabiają bardzo dużo mięsa w swojej kuchni i borykają się z problemem zatkanego odpływu.

Warto pamiętać o tym, że profesjonalne środki zawierają substancje o bardzo silnym i drażniącym działaniu, dlatego używając ich, musisz pamiętać o odpowiednim bezpieczeństwie! Chroń odzież i powierzchnie wokół odpływu, koniecznie noś rękawiczki, a jeśli masz w swoim wyposażeniu przyłbicę lub maseczkę, która mogłaby Cię uchronić przed ewentualnymi oparami – koniecznie ją załóż. 

Bardzo ważne, aby nie dopuszczać do całkowitego zatkania zlewu. Gdy tylko zauważysz  pierwsze „objawy” zatorowania rur, od razu działaj! Użycie silnych środków udrażniających może być dla Ciebie ostatecznym ratunkiem, gdy inne środki zawiodą lub możesz je zastosować na początku swojej walki z wyjątkowo trudnymi zatorami. 

Jak zapobiec zapychaniu się zlewu kuchennego?

Już wiesz, jak udrożnić rurę od zlewu. Warto jednak wiedzieć też, jak zapobiec zapychaniu się odpływu. 

 

 • Podstawą będzie zakup sitka do odpływów, które będzie zbierać wszelkie pozostałości po jedzeniu, a w dodatku niezwykle prosto je wyczyścisz. 
 • Fusy z kawy i herbaty wyrzucaj do śmietnika – nie do zlewu. Małe pozostałości, ale zbierane przez dłuższy czas mogą się zlepiać i zbrylać, a właśnie tego chcesz uniknąć.
 • Staraj się nie używać zbyt często środków chemicznych do odtykania rur. Stosuj je tylko wtedy, gdy zaistnieje taka konieczność. 
 • Nie wylewaj tłuszczu do odpływu w zlewie! Większość zatorów jest generowanych właśnie przez osadzający się w rurach tłuszcz, który jest niezwykle trudny do usunięcia poprzez domowe sposoby. Dlatego przed włożeniem patelni do zlewu przetrzyj ją papierem, aby usunąć tłuszcz i dopiero wtedy zabierz się za zmywanie.

Wdrażając te proste nawyki w życie, przedłużysz żywotność swoich rur i unikniesz uciążliwych zatorów. Dzięki temu odetchniesz od sytuacji kryzysowych, a domowe obowiązki będą dużo przyjemniejsze!

Potrzebujesz więcej porad? Zobacz też:

Zobacz więcej