Transparentne składy

W Starwax naszym znakiem rozpoznawczym jest dokładność. Starannie dobieramy i łączymy składniki tak, by dostarczyć Ci jak najlepsze produkty. Na opakowaniach zawsze znajdziesz skład produktu i symbole ostrzegawcze, które pozwolą Ci korzystać ze środków czystości w odpowiedni i bezpieczny sposób.

Nasza obietnica: wyeliminować substancje budzące wątpliwości

Zaktualizowaliśmy naszą politykę składników, aby móc spełniać najwyższe standardy oraz żebyście byli pewni, że produkty po które sięgacie są dla Was bezpieczne!

Jakie wprowadziliśmy najważniejsze zmiany w naszej polityce, o których musisz wiedzieć?

Wprowadziliśmy 20 kategorii zasad dotyczące substancji w naszych produktach
Co roku aktualizujemy naszą listę składników i wprowadzamy zmiany, aby udoskonalać nasze formuły
Działamy zgodnie z Europejskimi Rozporządzeniami i zasadami

Formuły środków czystości bywają niezrozumiałe, nawet naturalne składniki posiadają często zawiłą i specjalistyczną nazwę. Ale bez obaw, nietrudno będzie ci je zrozumieć. Wyróżniamy dwie główne rodziny składników, których używamy do każdego rodzaju produktu i są nimi: składniki aktywne oraz dodatki.

Odkryj Składniki aktywne

Zobacz więcej

Na naszych opakowaniach możesz spotkać się też z określeniem „surfaktanty” lub „środki powierzchniowo-czynne”. To nic innego, jak środki myjące, które są podstawą wszystkich detergentów.

Po co stosuje się środki powierzchniowo-czynne?

Ponieważ umożliwiają czyszczenie powierzchni. Przykładowo tłuszcz nie rozpuszcza się w wodzie -dopiero środki powierzchniowo-czynne pozwalają na rozpuszczenie tłuszczu i odlepienie go z podłoża.

Dodatkowo taki składnik wymieszany z wodą do mycia zapobiega ponownemu osadzaniu się zabrudzeń.

Mydła ze względu na historię, mają specjalne miejsce w ofercie Starwax. Są one niezawodnymi odtłuszczaczami i środkami myjącymi.

Nasze mydła powstają wyłącznie na bazie naturalnych olejów roślinnych, takich jak olej lniany, oliwa z oliwek dla naszych czarnych mydeł, oliwa z oliwek i olej kokosowy dla mydła marsylskiego, olej laurowy dla mydła Aleppo). Do produkcji mydeł nie używamy oleju palmowego.

Pielęgnujemy tradycję, dlatego nasze mydło marsylskie w kostce, jak i płynne mydło z oliwy z oliwek są wytwarzane zgodnie
z wieloletnimi technikami, czyli warzone w kotle.

Czy wiesz, że...

Pierwsze mydło pochodzi z epoki prehistorycznej. Tłuszcz mamuta wpadł do popiołu, a gdy padał deszcz, powstała obfita piana. Było to pierwsze zmydlanie, którego proces został unowocześniony, pozostając jednak na tej samej zasadzie molekularnej.

Wśród składników aktywnych w naszych produktach można znaleźć także kwasy, które dodajemy do środków czyszczących, by nadać im właściwości odwapniające i odkamieniające. Niektóre z nich, jak np. kwas mlekowy, mogą pełnić również funkcje dezynfekujące lub konserwujące.

Jak je dobieramy?

Wszystko zależy od efektu, który chcemy uzyskać. Im bardziej kwaśny produkt końcowy, tym ma wyższe właściwości odkamieniające. W takim celu stosujemy kwas chlorowodorowy lub kwas fosforowy. To właśnie je rezerwujemy do naszych niezawodnych silnych produktów,
m.in. dla Super Odwapniacza.

W przypadku środków odwapniających do bieżącego stosowania lub do produktów z linii Starwax Soluvert stosujemy
lżejsze kwasy, które mają naturalne pochodzenie. Wśród nich można znaleźć kwas cytrynowy, kwas octowy, kwas jabłkowy czy kwas mlekowy

Warto pamiętać, że w przypadku środków czystości z zawartością kwasów, należy zapoznać się ze środkami ostrożności. Noszenie rękawic czy okularów ochronnym może być w tym przypadku niezbędne.

W naszych recepturach można znaleźć także zasady i środki alkaliczne, które włączamy do naszych środków czyszczących ze
względu na ich właściwości odtłuszczające. Są to składniki, z którymi należy obchodzić się ostrożnie, ponieważ są bardzo żrące dla skóry, a także dla
niektórych metali.

Jak je wybieramy?

Stosujemy sodę kalcynowaną lub potaż w zależności od pożądanego poziomu skuteczności i materiałów, na których będą stosowane.

Do naszych ciężkich odtłuszczaczy kuchennych
preferujemy potaż, ponieważ soda jest bardziej agresywna dla metali. Podobnie, nasze środki do czyszczenia kominków nie zawierają sody, aby uniknąć uszkodzenia uszczelek. Używamy również wysoko skoncentrowanej sody w naszych udrażniaczy do kanalizacji.

W przypadku produktów do udrażniania odpływów i czyszczenia szamba stosujemy także żywe organizmy, które występują w przyrodzie.

Przykładowo enzymy działają jak nożyczki do cięcia zanieczyszczeń organicznych, które gromadzą się w ściekach, a bakterie je trawią. Działają wolniej niż naturalne lub syntetyczne substancje chemiczne.

Rozpuszczalnik jest rodzajem płynnego "spoiwa". Umożliwia uzyskanie jednolitych mieszanin. W niektórych przypadkach poprawia także skuteczność produktów i przyśpiesza czas ich schnięcia.

W jaki sposób je dobieramy?

Najczęstszym rozpuszczalnikiem w naszych produktach jest woda. Z reguły używamy wody demineralizowanej, która gwarantuje stabilną jakość z naszymi składnikami, ponieważ demineralizacja niweluje skutki zbyt twardej lub zbyt miękkiej wody. Jednak w niektórych recepturach, gdzie zawartość minerałów nie ma wpływu na ostateczną recepturę, stosujemy również wodę miejską.

Z kolei w naszych produktach do okien stosujemy różne rozpuszczalniki z rodziny alkoholi. Zwiększają one skuteczność odtłuszczania, regulując jednocześnie parowanie i wysychanie, co zapewnia optymalny komfort użytkowania i efekt bez smug.

W naszych woskach do drewna stosujemy benzynę lakową lub terpentynę. Takie rozpuszczalniki umożliwiają wnikanie wosku w drewno bez podnoszenia włókien.

Środki błonotwórcze to specyficzne substancje aktywne, które łączą się z powierzchnią i po wyschnięciu tworzą warstwę ochronną. Warstwa ta może być mniej lub bardziej twarda, mniej lub bardziej błyszcząca – w zależności od funkcji produktu. Mogą być pochodzenia naturalnego (woski) lub syntetycznego (polimery, żywice itp. ).

Jak je wybieramy?

Środki błonotwórcze dobieramy zgodnie z funkcją produktu. W przypadku środków do drewna stosujemy woski naturalne, takie jak wosk pszczeli, ze względu na jego właściwości odżywcze. W woskach do podłóg preferujemy woski syntetyczne, które zapewniają odporność i połysk po wypolerowaniu.

W koncentratach do renowacji podłóg i parkietów stosujemy akrylowe żywice polimerowe. Tworzą one bardzo twardą powłokę, odporną na zarysowania i plamy, a także zapewniają piękne wykończenie. Są one również stosowane w mniejszych ilościach produktach do konserwacji, takich jak koncentrat nabłyszczający Starwax.

Polimery akrylowe, które stosujemy w naszych produktach nie zawierają cynku. Dzięki temu ograniczamy uwalnianie się metali ciężkich do środowiska.

Materiał ścierny to element stały, który dzięki swojemu "mechanicznemu" działaniu pozwala sprawnie pozbyć się
zabrudzeń. Występuje w postaci proszku zawieszonego w preparatach. Można go znaleźć, m.in. w paście ochronnej do płyt  kuchennych.

Jak je dobieramy?

Stosujemy wyłącznie materiały ścierne pochodzenia naturalnego i nie używamy żadnych materiałów ściernych na bazie
mikroplastiku
. Preferujemy głównie węglan wapnia, ale także talk lub kaolin, które są bardziej miękkie i nie rysują wrażliwych powierzchni.

Oleje w naszych produktach pełnią funkcję ochronną oraz odżywczą. Stosujemy zarówno te pochodzenia naturalnego, jak i
syntetycznego.

Jak je wybieramy?

Do ochrony powierzchni, takich jak skóra czy stal nierdzewna, stosujemy oleje syntetyczne, np. olej wazelinowy. Do ochrony
mebli lub pokładów z drewna egzotycznego preferujemy bogate oleje naturalne, takie jak chiński olej drzewny lub olej lniany. Nakładane cienkimi warstwami impregnują drewno, odżywiając je i tworząc warstwę ochronną.

Odkryj Dodatki

Zobacz więcej

Zapachy przemawiają do naszych zmysłów. Produkty z zawartością zapachowych aromatów podnoszą komfort użytkowania, ale też odświeżają wnętrza i świadczą o czystym domu. Klasyczne zapachy dla francuskich środków czystości to: cytryna, sosna i lawenda, ponieważ są one zakorzenione w naszej kulturze. Stale jednak poszerzamy paletę zapachów, by dostosować się do trendów i upodobań naszych konsumentów.

W jaki sposób je wybieramy?

Wybieramy zapachy, które są świeże i przyjemne dla większości osób. Staramy się dobierać je tak, by ograniczyć obecność alergenów – co nierzadko bywa ogromnym wyzwaniem.

W zdecydowanej większości produktów Starwax stosujemy syntetyczne aromaty zapachowe, które uczulają rzadziej niż naturalne zapachy. Z kolei w przypadku produktów Starwax Soluvert stosujemy naturalne substancje zapachowe lub olejki eteryczne.

Niektóre z naszych produktów (nie bez przyczyny) mają dość nieprzyjemny zapach. Są to produkty drażliwe, przy których należy zachować odpowiednie środki ostrożności. Oryginalny zapach ma za zadanie ostrzec Cię, by obchodzić się z produktem uważnie i bezpiecznie.

Podobnie jak zapach, kolor jest często ważny w produkcie czyszczącym i często idzie w parze z zapachem. Pozwala zidentyfikować miejsce zastosowania produktu (szczególnie na białej powierzchni, np. Żel do WC) lub nadać odcień wykończeniu (np. wosk do drewna). Kolor produktu uzyskuje się poprzez zastosowanie barwników lub pigmentów.

W jaki sposób je dobieramy?

Wybór barwników i pigmentów zależy od roli produktu, ale także od receptury i sposobu wykonania. Najczęściej w środkach czystości stosujemy barwniki, ponieważ są one łatwo rozpuszczalne. Pigmenty to nierozpuszczalne proszki, które stosujemy raczej w preparatach w formie pasty. 

Zagęszczacze stosujemy po to, by formuły naszych środków czystości były mniej lub bardziej płynne.

Zapobiegają one rozpryskiwaniu, ograniczają kapanie dla lepszego komfortu użytkowania, wydłużają czas działania, a tym samym skuteczność produktów na powierzchniach pionowych.

Włączenie do receptury środków powierzchniowo-czynnych często powoduje efekt spienienia.

Jeśli piana jest zbyt duża, dodajemy środek przeciwpieniący. Dzięki temu łatwiej napełniamy nasze pojemniki w trakcie produkcji, a Ty możesz cieszyć się komfortem użytkowania.

Dlaczego?

Bo jeśli rozcieńczysz skoncentrowany środek czyszczący w wiadrze, aby umyć podłogi i pojawi się zbyt dużo piany, może ona pozostawiać ślady po nałożeniu, a mop stanie bardzo trudny do spłukania.

Sekwastranty to środki, które istotnie wpływają na właściwości produktu. Podczas czyszczenia przy użyciu twardej wody, sekwastranty pozwalają zneutralizować jony wapienne i uzyskać pożądany efekt czystej powierzchni.

Ułatwiają one również usuwanie kolorowych zabrudzeń.

Jak sama nazwa wskazuje, konserwanty pozwalają zachować produktom wszystkie swoje właściwości przez długi czas. Produkty na bazie wody oraz składniki biodegradowalne są bardzo wrażliwe na działanie bakterii, szczególnie podczas otwierania i zamykania butelki, a konserwanty skutecznie je przed nimi chronią.

Konserwanty dozujemy w taki sposób, aby po kilku miesiącach, a nawet kilku latach, Twoje produkty Starwax zachowały pełnię swoich właściwości. Po 5 latach mogą stracić część swojej skuteczności, ale nadal bardzo często nadają się do użytku.

Woda i metal nie mieszają się dobrze. Dlatego, gdy pakujemy nasze środki na bazie wody w metalową puszkę, dołączamy do nich inhibitory korozji, które zapobiegają rdzewieniu. 

Tak jest na przykład w przypadku naszej Ekspresowej pianki do czyszczenia dywanów lub olejów do drewna tekowego. Inhibitory korozji gwarantują długą trwałość produktu, zapobiegają wyciekom i zmianie samej formuły.

"Składniki" a "substancje" – jaka jest różnica?

Dla naszych formuł wybieramy "składniki", które nasi eksperci dobierają i mieszają tak, aby stworzyć skuteczne i wydajne produkty. Te składniki są same w sobie małymi formułami składającymi się z "substancji". Na przykład cząsteczka perfum może zawierać kilkadziesiąt substancji.

Składy wszystkich środków czystości Starwax są dostępne online w kartach produktowych. Należy jednak wiedzieć, że niektóre substancje są obecne w bardzo małych ilościach i nie mają wpływu na środki ostrożności, które należy podjąć.