Co można wyczyścić sodą oczyszczoną i octem? 5 skutecznych zastosowań

Co można wyczyścić sodą oczyszczoną i octem? 5 skutecznych zastosowań

11 Jul 2022Nikita Vinitskovskyi

Soda oczyszczona i ocet – czy to duet idealny?

Soda oczyszczona i ocet mają w domu dość uniwersalne zastosowanie. Czasem wykorzystywane są podczas gotowania, a czasem podczas sprzątania. Są naturalnym, prostym i szybkim rozwiązaniem na wiele uporczywych zabrudzeń.

Jak się jednak okazuje, często soda oczyszczona i ocet są mieszane razem, co niestety jest błędem. Odczyn zasadowy sody i kwasowy octu wzajemnie się neutralizują. To oznacza, że mimo wytworzenia się piany, otrzymana receptura ma niewielkie właściwości czyszczące. Dlatego zdecydowanie lepiej będzie wykorzystywać te środki osobno.

Gdzie najlepiej można zastosować sodę oczyszczoną i ocet?

1. Do czyszczenie pralki

To, że nie warto mieszać sody oczyszczonej z octem nie oznacza, że nie można używać obu produktów do czyszczenia jednej powierzchni czy urządzenia. W przypadku pralki, warto wyczyścić komorę na płyny przy pomocy ściereczki nasączonej octem. Pomoże on szybko i skutecznie usunąć osady z płynów do prania i płukania. Przywróci pojemnikowi czystość i ładny wygląd. Sodę oczyszczoną z warto użyć do czyszczenia bębna z przykrego zapachu. Wystarczy wsypać ¾ szklanki sody do pojemnika na proszek i włączyć pranie na najwyższą temperaturę i gotowe!


2. Do mycia kabiny prysznicowej

Soda oczyszczona i ocet znajdą również zastosowanie podczas czyszczenia kabiny prysznicowej. Aby pozbyć się nieestetycznych zacieków, warto użyć octu gospodarczego. Skutecznie usunie zacieki z twardej wody i osady z mydła. Najlepiej przygotować mieszaninę octu z wodą w proporcjach 1:1, rozprowadzić na ścianach kabiny, a następnie przetrzeć mokrą gąbką. To szybki i skuteczny sposób, by przywrócić jej czystość i dawny blask.

Natomiast do wyczyszczenia fugi pod prysznicem pomocą przyjdzie soda oczyszczona. Receptura? Soda oczyszczona plus kilkanaście kropel wody utlenionej. Otrzymaną mieszaninę w formie pasty należy nałożyć na zabrudzone spoiny i pozostawić na około 15/20 minut. Dodatkowo warto użyć szczoteczki do spoin, która pomoże wyczyścić nawet w trudno dostępnych miejscach. Po wyczyszczeniu płytek należy spłukać je czystą wodą.


3. Do czyszczenia piekarnika

Piekarnik to miejsce, z którym nie każdy produkt jest w stanie sobie poradzić. Czyszczenie może przysporzyć wiele trudności. Z biegiem czasu tłuszcz i przypalenia to zabrudzenia, które tworzą trudną do usunięcia substancję. Ponadczasowa wówczas wydaje się być soda oczyszczona.

W przypadku przypalonych resztek w piekarniku, warto zastosować sodę oczyszczoną. Należy rozprowadzić ją na zabrudzonej powierzchni i pozostawić na 2-3 godziny. Następnie przemyć ściereczką namoczoną w wodzie i occie.

Czyszczenie piekarnika przy pomocy octu należy rozpocząć od przygotowania mieszaniny z wodą w proporcjach 50:50. Następnie powstały płyn przelać do butelki ze spryskiwaczem i rozprowadzić we wnętrzu piekarnika. Należy pozostawić środek na około 10 minut, a następnie zetrzeć powierzchnię ściereczką zwilżoną ciepłą wodą. Ocet skutecznie zmiękcza tłuszcz, więc pomoże sprawnie uporać się z zabrudzeniami.

W przypadku bardziej uporczywych zabrudzeń na blachach, rusztach i dnie piekarnika, koniecznie może okazać się zastosowanie profesjonalnych środków czystości. Poradzi sobie z nimi: Płyn Piekarnik & Akcesoria Starwax!


4. Do odkamieniania urządzeń

Najpopularniejszym sposobem na pozbycie się kamienia z czajnika jest zastosowanie octu. By uzyskać skuteczny efekt, należy wymieszać 250 ml octu (pół szklanki) i około 150 ml wody. Powstałą mieszaninę wlać do czajnika. Następnie zagotować roztwór. Na koniec przepłukać 3-krotnie urządzenie.

Alternatywną metodą jest zastosowanie sody oczyszczonej. Trzy lub cztery łyżki stołowe sody oczyszczonej należy wsypać do czajnika wypełnionego wodą. Pozostawić mieszaninę w urządzeniu na godzinę, a następnie wylać i przepłukać czajnik kilkukrotnie.

Wskazówka! Warto jednak pamiętać, że soda posiada mocno wyczuwalny i nierzadko duszący zapach. Jeśli po przepłukaniu czajnika, woń będzie nadal intensywna, warto zagotować kilkukrotnie wodę w czajniku i przepłukać urządzenie.

5. Wywabianie plam octem i sodą oczyszczoną

Co jeszcze można wyczyścić sodą oczyszczoną i octem?

Na naszej liście nie mogło zabraknąć ich niezawodnego działania w wywabianiu plam!

Zacznijmy od sody oczyszczonej. Świetnie nada się do usuwania różnego rodzaju plam.

  • Plamy z potu - wystarczy 6 łyżek sody oczyszczonej i pół szklanki letniej wody. Taką mieszaninę należy nałożyć na plamę i pozostawić na 20 minut. Potem przepłukać tkaninę w misce wypełnionej letnią wodą lub na delikatnym programie w pralce.
  • Tłuste plamy można usunąć pokrywając ich powierzchnię sodą i pozostawiając na około 30 minut. Po tym czasie należy użyć szczoteczki i wetrzeć sodę w tkaninę, a na koniec spłukać ją letnią wodą.
  • Plamy z wina pozbyć się można przy pomocy mieszaniny sody i niewielkiej ilości wody. Należy nałożyć ją na tkaninę i pozostawić na kilka godzin. Co jakiś czas warto dodawać odrobinę wody, by zabrudzone miejsce pozostawało wilgotne. Na koniec należy wyprać ubranie tak jak zwykle.

Ocet jest równie niezawodny. To on ratuje z opresji, gdy na ulubionej koszuli pojawią się nieestetyczne ślady np. po antyperspirancie. Ocet dodany do prania sprawia, że tkaniny stają się bardziej miękkie, co ułatwia późniejsze prasowanie. Skutecznie też usuwa z ubrań brzydkie zapachy. Ile octu należy dolać do prania? Wystarczy szklanka wlana do dozownika na płyny.

Można też stosować ocet miejscowo na wywabianie uporczywych plam. W przypadku białych śladów po antyperspirancie na czarnej koszulce, wystarczą 4 łyżki octu na 500 ml wody. Taką miksturę nałóż na plamę i pozostaw na około 30 minut. Później należy wyprać tkaninę w zimnej wodzie. To samo można wykonywać przy żółtych plam na ubraniach.

Jak widać ich działanie jest wszechstronne i uniwersalne, a skuteczne działanie pozwala osiągnąć spektakularne efekty. To tylko 5 z dziesiątek ich zastosowań, które wykorzystują nie tylko prawdziwe panie domu, ale również profesjonalne firmy sprzątające.

Zobacz więcej