Czym i jak wyczyścić piekarnik? Sprawdzone sposoby i praktyczne porady

Czym i jak wyczyścić piekarnik? Sprawdzone sposoby i praktyczne porady

29 Dec 2022Nikita Vinitskovskyi

Jak wyczyścić piekarnik? Podstawowe zasady, o których musisz pamiętać!

Zanim przystąpi się do czyszczenia piekarnika, warto pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach, które sprawią, że cały proces stanie się szybszy, efektywniejszy i przyjemniejszy. O jakich zasadach mowa?

  • Wnętrze piekarnika podczas czyszczenia powinno być ostudzone, a najlepiej zimne. To bardzo ważna kwestia, ponieważ gorące powierzchnie narażają nas na ryzyko poparzenia. Równie niebezpieczne w tym przypadku będzie stosowanie środków chemicznych, które rozprowadzone na gorące podłoże mogą wydzielać szkodliwe opary.
  • Ochrona osobista to podstawa. Podczas czyszczenia piekarnika pamiętaj o tym, by włożyć rękawice ochronne, które pomogą uniknąć podrażnień skóry dłoni.
  • Ruszty i blachy należy wyjąć przed przystąpieniem do czyszczenia piekarnika. Wszystkie elementy należy czyścić osobno i zastosować do nich metody odpowiednie do konkretnego rodzaju zabrudzeń.
  • Regularność to klucz do sukcesu. Czyszczenie piekarnika to czynność, którą najlepiej wykonywać po każdym użyciu. Tylko dzięki temu zabrudzenia nie będą zalegać i gromadzić się na powierzchni,. Dzięki temu kolejne mycie piekarnika stanie się łatwiejsze i sprawi, że szorowanie nie będzie konieczne.
  • Wszystko jest możliwe. Jeśli tracisz już nadzieję, że Twój piekarnik kiedykolwiek odzyska dawny blask, skorzystaj z bardziej profesjonalnych metod i środków czystości, które dedykowane są właśnie uporczywym i trudnym w usunięciu zabrudzeniom.

Czym wyczyścić piekarnik? Domowe sposoby na przypalenia

Jeśli w Twoim piekarniku pojawiły się lekkie zabrudzenia i tłuszcz, i zastanawiasz się, jak wyczyścić piekarnik szybko i skutecznie – skorzystaj z domowych sposobów. Najskuteczniejszą metodą jest pasta z sody oczyszczonej i octu.

Przepis na skuteczną pastę do czyszczenia piekarnika:

 

Gęstą białą pastę należy pozostawić na powierzchni na kilka godzin, a następnie usunąć przy pomocy zwilżonej gąbki. By pozbyć się bardziej uporczywych zabrudzeń, wystarczy przetrzeć gąbką mocniej w miejscach, które tego wymagają. 

Lekkie zabrudzenia z piekarnika można także wyczyścić przy pomocy samej wody, a tak właściwie czyszczenia parowego. Do rozgrzanego piekarnika (do temperatury 150°C) należy wstawić naczynie żaroodporne wypełnione w ¾ wodą. Parująca przez około 2 godziny woda pozwoli zmiękczyć przypalony tłuszcz na ściankach, co ułatwi ich usunięcie. Po takim zmiękczeniu warto sięgnąć po profesjonalne środki czystości, które pomogą w mig pozbyć się bardziej uporczywych zabrudzeń.

 

Jak skutecznie wyczyścić piekarnik z uporczywych zabrudzeń? Profesjonalne metody

W Twoim piekarniku od miesięcy zalegają zabrudzenia, które wydają się nie do usunięcia? Zastosowanie profesjonalnych środków czystości o skoncentrowanej formule będzie w tym przypadku nieocenioną pomocą.

Na początku warto sięgnąć po środek odtłuszczający, np. odtłuszczacz do kuchni 500 ml, który nie spływa z pionowych powierzchni i nie niszczy uszczelek izolacyjnych. Będzie on więc doskonałym środkiem, który pozwoli usunąć brud, tłuszcz i przypalenia z wnętrza piekarnika, ale i blach oraz rusztów.

W przypadku kompleksowego czyszczenia piekarnika niezwykle skuteczne będą środki dedykowane temu urządzeniu. Środek Piekarnik & akcesoria Starwax to innowacyjny produkt o formule bez sody kaustycznej, który nie niszczy uszczelek izolacyjnych. Starannie dobrane składniki sprawiają, że preparat całkowicie odtłuszcza i usuwa przypalenia, przywracając powierzchniom nieskazitelną czystość i blask.

Zastanawiasz się, jak wyczyścić piekarnik w duchu eko? Sięgnij po pastę uniwersalną z serii Starwax Soluvert, która odtłuszcza, nabłyszcza i chroni powierzchnie przed osadzaniem się kolejnych zabrudzeń. Oleje roślinne, kokos i krzemionka mają niezawodne właściwości czyszczące i odtłuszczające. Jej wszechstronne działanie doceni każdy miłośnik sprzątania, ponieważ poza piekarnikiem może być stosowana do czyszczenia rusztów, blach, ale i kuchenki czy blatów. Must have w każdej kuchni.

Jak wyczyścić szybę piekarnika? Podpowiadamy!

Nie mniej ważne od czyszczenia wnętrza piekarnika jest mycie jego szyby, która jest zdecydowanie najbardziej widoczna i wpływa na wygląd całej kuchni. Jak czyścić szybę piekarnika i uniknąć zarysowań?

Najlepiej zacząć od demontażu drzwiczek piekarnika. Nierzadko składają się one z dwóch szyb, które są trudno dostępne, jeśli są przymocowane do piekarnika. Po rozłożeniu drzwiczek na pojedyncze elementy warto dokładnie umyć powierzchnię przy pomocy środka usuwającego tłuszcz i osady. Gospodynie i gospodarze domowi chętnie sięgają wtedy po środki do czyszczenia kominków, które mają nieocenione właściwości odtłuszczające i pozwalają pozbyć się zaschniętego tłuszczu bez szorowania i zdrapywania. Ich intensywne działanie szybko odklei brud, a miękka ściereczka zdejmie reszki preparatu wraz z zabrudzeniami. 

Jeśli szukasz naturalnych sposobów na czyszczenie szyby piekarnika, to równie dobrze sprawdzi się wspomniana pasta uniwersalna Starwax Soluvert. Na koniec warto jednak przetrzeć powierzchnię suchym ręcznikiem papierowym, by pozbyć się nieestetycznych smug.

Wskazówka! Dodatkowe elementy, takie jak zawiasy wystarczy przetrzeć delikatnie zwilżoną szmatką. Należy jednak uważać, by ich nie zalać, ponieważ może to skutkować skrzypieniem i ich niewłaściwym działaniem.

Czyszczenie piekarnika wcale nie musi być trudne i czasochłonne. Wystarczy zastosować odpowiednią metodę, która pomoże skutecznie usunąć zabrudzenia – bez intensywnego szorowania. Istotna w tym przypadku jest także regularność, która pozwala zachować idealną czystość powierzchni na dłużej.

Wierzymy, że Ci się uda. Jeśli efekt Cię zaskoczy, to napisz do nas podzielimy się Twoją opinią z innymi. Do dzieła!

Chcesz zadbać o swój dom? Sprawdź też:

Zobacz więcej