Czyszczenie kominka – najlepsze sposoby

Czyszczenie kominka – najlepsze sposoby

25 Nov 2022Nikita Vinitskovskyi

Dlaczego należy czyścić kominek?

Nie ma nic przyjemniejszego, jak relaks na kanapie z kubkiem gorącej herbaty przy nastrojowym kominku. Aby płomienie były doskonale widoczne i wprowadzały przytulny klimat do mieszkania, trzeba dbać o czystość szyby kominkowej. Czarne okopcenia sprawiają, że całe pomieszczenie wydaje się zaniedbane i nieestetyczne.

Poza szybą kominkową należy dbać także o czystość wkładu kominkowego. Nadmiar sadzy i zanieczyszczony wyciąg kominowy mogą w skrajnych wypadkach doprowadzić do pożarów. Dzięki regularnemu czyszczeniu kominka można zapewnić odpowiedni ciąg kominowy i prawidłowe spalanie się opału.

Jak wyczyścić ciąg kominowy? Wskazówki krok po kroku

Czynność, o której należy pamiętaj przed rozpoczęciem sezonu grzewczego i po jego zakończeniu jest zastosowanie polana do kominka. Zadaniem tego produktu jest rozłożenie sadzy i smoły w piecu lub kominku, a tym samym poprawienie ciągu kominowego i zapewnienie lepszej pracy komina.

By wyczyścić przewód kominowy wcale nie trzeba brudzić sobie rąk. Wystarczy wyjąć polano z pudełka i położyć je na żarze. Po około godzinie polano wypali się, a kominek będzie gotowy do użytku. 

Podczas czyszczenia kominka niewątpliwie ważne jest także usuwanie nadmiaru popiołu z wkładu kominkowego. Należy zrobić to w momencie, gdy palenisko będzie wygaszone i ostudzone. Można to zrobić przy pomocy specjalnego odkurzacza, choć częściej stosowaną metodą jest wybieranie popiołu przy pomocy metalowej łopatki i wiaderka.

Wskazówka! Na dnie kominka warto pozostawić niewielką ilość popiołu. Zapewni ona doskonałą warstwę izolacyjną, którą pozwoli uniknąć niekontrolowaną utratę ciepła. To też ważny aspekt w kontekście podłóg, które w wyniku długotrwałego nagrzewania mogą ulec zniszczeniu.

Jak i czym wyczyścić szybę kominka? Najskuteczniejsze sposoby

Szyba kominka wymaga regularnego i częstego mycia, ponieważ mimo stosowania suchego opału, pojawiają się na niej czarne okopcenia i nieestetyczne osady. Najskuteczniejszym sposobem na czyszczenie szyby kominka będzie zastosowanie środka działaniu odtłuszczającym, np. ekspresowego preparatu do czyszczenia kominka Starwax. Skoncentrowana formuła preparatu skutecznie rozpuści sadzę, okopcenia i tłuszcz, pozostawiając szybę kominka nieskazitelnie czystą.

W sklepach sieci Rossmann znajdziesz też produkt "3w1 Super Czyszczenie: grill, piekarnik & kominek", którym wyczyścisz zarówno szybę kominkową, jak i grill oraz piekarnik.

Jak wyczyścić szybę kominka za pomocą produktu 3w1 Super Czyszczenie? Wystarczy spryskać zabrudzoną szybę kominka, pozostawić na kilka minut, po czym wyczyścić powierzchnię wilgotną gąbką. Przy wyjątkowo zabrudzonej szybie czynność można powtórzyć i zostawić działanie preparatu na nieco dłużej. Na końcowym etapie należy wypolerować szybę mikrofibrą, a płomienie będą idealnie wprowadzały do wnętrz nastrojowy klimat.

Pamiętaj, by szybę kominka czyścić dopiero po upewnieniu się, że palenisko jest wygaszone i zimne.

W kategorii środki do czyszczenia kominka można znaleźć produkty o różnego rodzaju konsystencjach – płynu lub pasty. Najważniejsze jednak, by zwrócić szczególną uwagę na to, czy preparat nie zawiera sody kaustycznej, ponieważ niszczy ona uszczelki izolacyjne. Warto również dowiedzieć się, czy środek nie rysuje powierzchni i czy radzi sobie ze smołą. Biorąc pod uwagę te czynniki na pewno znajdziesz produkt idealny. Do takich można zaliczyć ekspresowy płyn do czyszczenia kominków Starwax, z którym mycie można przeprowadzić w przerwie na reklamy, a także pastę do czyszczenia kominków Starwax, która sprawdzi się do gruntownego czyszczenia.

Poznaj też przygotowany ranking środków czystości i dowiedz się, jakie produkty najlepiej sprawdzą się podczas sprzątania!

Zobacz więcej