Jak wyczyścić białe buty? O tych zasadach musisz pamiętać
Czyszcząc białe buty, musisz przestrzegać pewnych reguł. Bez nich ryzykujesz nieodwracalnym uszkodzeniem obuwia. W pierwszej kolejności usuń wszelkie zabrudzenia z podeszwy butów. Ostrożnie miękką szczotką wyczyść dokładnie wszelkie otwory, by usunąć błoto, piasek czy kamyczki. Zapobiegnie to przy późniejszych etapach powstawaniu ponownych zabrudzeń czy zacieków. Następnym krokiem, będzie wyciągnięcie sznurówek. Dzięki temu wypierzesz je w całości, a dodatkowo ułatwisz sobie dostęp do czyszczenia całej cholewki białych butów.
By dokładnie wyczyścić białe buty, zaopatrz się w prawidła do butów lub porządnie wypchaj wnętrze butów materiałem. W ten sposób unikniesz ich deformacji i będzie Ci łatwiej czyścić trudno dostępne przestrzenie. Przyda Ci się także szczotka do mycia. Użyj takiej z miękkim włosiem do usuwania brudu i kurzu. Zawsze upewnij się, że masz czyste narzędzia – inaczej podczas mycia białych butów możesz uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego.
Jak wyczyścić białe buty z żółtych plam? Domowe sposoby, które nie zawodzą
Najbardziej cenionymi metodami do usuwania zabrudzeń są domowe sposoby. W czyszczeniu i praniu białych butów są one wręcz niezawodne. Dzięki nim bez problemu poradzisz sobie z białymi butami, które zżółkły lub zszarzały. Co najlepsze, większość potrzebnych składników masz już pod ręką. Czyszczenie białych butów nigdy nie było prostsze. W czym czyścić białe buty i w jaki sposób zrobić to skutecznie? O tym poniżej.
Czyszczenie białych butów sodą oczyszczoną lub octem
Czyszczenie białych butów nie mogłoby się obejść bez dobrze znanego połączenia sody oczyszczonej i octu. W tym przypadku odkryjesz ich możliwości poza kuchnią i łazienką. Możesz wykorzystać przy czyszczeniu butów sodę i ocet na dwa sposoby:
1. Ocet w samodzielnym działaniu
W przypadku drobnych zabrudzeń i białych butów, które delikatnie zżółkły sam ocet gospodarczy sprawdzi się idealnie. Wystarczy, że wlejesz odrobinę produktu na zwilżoną ściereczkę i dokładnie przetrzesz buty. Potem spłucz je wodą i wypoleruj miękką mikrofibrą do sucha. Żółte ślady znikną, a Twoje białe obuwie zyskają dawny świeży wygląd.
2. Pasta soda + ocet
Jak wyczyścić białe buty z żółtych plam, gdy zabrudzenia wydają się uporczywe? To proste – soda i ocet. Receptura w proporcjach 1:1 pozwoli Ci stworzyć specjalistyczną pastę, która w mig zażegna Twój problem. Wystarczy porządnie wymieszać i nałożyć pastę za pomocą zwilżonej gąbki, a następnie wyszorować delikatnie powierzchnię i pozostawić na godzinę. Po tym czasie opłucz i osusz buty. Efekt „wow” gwarantowany!
Czyszczenie białych butów płynem do mycia naczyń
Nie masz ochoty bawić się w domowe mikstury lub nie lubisz używać octu gospodarczego? Spokojnie, Twoje białe buty możesz też wyczyścić innymi domowymi sposobami. Będziesz potrzebować jedynie płynu do naczyń. Najlepiej wybrać taki, który ma mocne działanie odtłuszczające i dobrze się pieni.
Jak wyczyścić białe buty z siatki czy skóry za pomocą środka do mycia naczyń?
- Zwilż buty i przetrzyj je z kurzu.
- Nasączoną płynem miękką szczotkę zwilż wodą i rozpocznij szorowanie.
- Jeśli ta metoda nie okaże się całkowicie wystarczająca, posyp szczotkę sodą oczyszczoną dla wzmocnienia działania.
I gotowe! Przy małym zużyciu produktu otrzymasz idealnie czyste białe buty!
Jak czyścić białe buty materiałowe, a jak skórzane? Dopasuj metodę
Zanim podejdziesz do czyszczenia białych butów, musisz pamiętać o bardzo ważnej kwestii – do każdego materiału należy dobrać odpowiednią metodę mycia. Jeśli masz w szafie skórzane trampki, musisz pamiętać, że poza usunięciem zabrudzeń, należy zadbać także o ich nawilżenie. Z kolei w przypadku białych butów z siatki, płótna, dzianiny czy syntetycznego tworzywa, czyszczenie powinno odbywać się ze szczególnym uwzględnieniem zaleceń producenta. Dlaczego? Ponieważ te materiały przy nieumiejętnym myciu mogą łatwo zostać uszkodzone – często nieodwracalnie.
1. Białe skórzane buty
Białych butów ze skóry najlepiej nie prać w pralce. Ryzykujesz uszkodzeniami materiału lub skurczeniem się niektórych elementów. Tu najlepiej się sprawdzą ręczne metody wymienione wyżej. Skóra pięknie wraca do początkowej bieli przy użyciu tradycyjnej sody oczyszczonej czy octu. Gdy zabrudzenia wydają się wyjątkowo uporczywe, najlepiej sięgnąć po produkty o aktywnym, ale jednocześnie łagodnym działaniu. W tym przypadku warto postawić na pastę uniwersalną Starwax Soluvert. Posiada ona 99.8% składników pochodzenia naturalnego i sprawdzi się idealnie do czyszczenia białego obuwia ze skóry. Użycie jej jest niezwykle proste, wystarczy, że nawilżysz dołączoną gąbkę i rozprowadzisz pastę na brudnym obuwiu, po czym dokładnie spłuczesz powierzchnie. Efekty ujrzysz okamgnieniu.
2. Materiałowe białe buty
A jak wyczyścić białe buty z siatki lub lekkich materiałów? Najlepiej nie czyścić ich samym octem, ponieważ w ten sposób ryzykujesz licznymi przebarwieniami. Pomóc może użycie płynu do naczyń lub uniwersalnej pasty, które myją w delikatny sposób. Dodatkowym plusem dla tych, którzy nie lubią szorować butów jest fakt, że białe buty z siatki można prać w pralce. Choć, czy aby na pewno? I jeśli tak, to jak się za to zabrać?
Czy można prać białe buty w pralce? Rozwiewamy wątpliwości
Białe buty wykonane z płóciennych materiałów i sztucznych tworzyw można prać w pralce, jednak pod kilkoma warunkami. Nie należy robić tego zbyt często, ponieważ wiąże się to ze stopniowym rozpuszczaniem się kleju przy podeszwie, a ostatecznie – rozklejaniem butów. Bezwzględnie należy czytać zalecenia producenta dotyczące pielęgnacji butów – to podstawa w przywracaniu butów do stanu pierwotnego.
Jak prać białe buty w pralce, by ich nie uszkodzić? Na początku usuń ręcznie większe zabrudzenia lub wstępnie wyczyść białe buty wybranym środkiem. Następnie włóż obuwie do specjalnego worka do prania, by zminimalizować ich ryzyko obijania się w bębnie. Możesz też włożyć razem z butami ręcznik lub koc, które uniemożliwią poruszanie się w pralce i pozwolą uniknąć uszkodzenia obuwia.
Pamiętaj! Buty muszą być skierowane do siebie podeszwami z przeciwnie ustawionymi czubkami. Użyj delikatnej kapsułki do prania lub proszku i pierz w zimnej wodzie bez wirowania. Jeśli masz w swoim urządzeniu program prania ręcznego, sprawdzi się on doskonale w przypadku czyszczenia białych butów w pralce.
Jak suszyć białe buty, żeby nie było zacieków?
Zasada numer 1 w suszeniu białych butów: niezależnie od materiału, nie używamy suszarek mechanicznych! Takie działanie może doprowadzić do skurczenia lub całkowitego zniszczenia obuwia. To co w takim razie zrobić? Pozostawić je do naturalnego wysuszenia w zacienionym miejscu. Uzbrój się w pokłady cierpliwości, a po otrzymanych efektach zobaczysz, że było warto.
Pamiętaj! Słońce może i przyśpieszy proces suszenia białych butów, ale także sprawi, że na Twoich ukochanych trampkach czy sneakersach pojawią się żółte plamy, których później wcale nie da się zbyt łatwo usunąć.
Jak dbać o białe buty? Te sposoby pomogą utrzymać je w czystości na dłużej
Skoro już wiesz, jak czyścić białe buty, musisz dowiedzieć się też jak utrzymać je w czystości na dłużej! Zbyt częste pranie i czyszczenie obuwia wcale nie jest korzystne dla trwałości materiału. Najlepiej więc stosować się do pielęgnacyjnych wskazówek, które pozwolą zachować ich nieskazitelną biel i doskonały wygląd przez długie lata. Oto 4 z nich, które warto znać.
- Wypracuj sobie nawyk usuwania bieżących zabrudzeń.
- Osiadły kurz? Błoto? A może plama po napoju? Nie zwlekaj i reaguj od razu. Z takimi zabrudzeniami często poradzi sobie czysta ściereczka zwilżona wodą.
- Wymieniaj sznurówki raz na sezon. Brzmi banalnie, jednak detal w postaci czystych sznurówek robi ogromną różnicę. Białe buty w ten sposób będą odświeżone i optycznie czystsze!
- Zaimpregnuj obuwie. Na rynku dostępnych jest mnóstwo środków do impregnacji. Dzięki nim buty będą podlegały ochronie przed czynnikami zewnętrznymi i zatrzymają swój doskonały wygląd na długi czas.
Potrzebujesz więcej porad? Zobacz też:
- Jak odetkać zatkany zlew? Sprawdzone metody, które warto znać
- Masz dość ciągłego czyszczenia błota i piasku z podłogi? Mamy na to sprawdzone metody
- Ranking środków czystości. 9 niezawodnych produktów do sprzątania