Przypalony garnek – jak go uratować?

Przypalony garnek – jak go uratować?

27 Oct 2023Starwax Team

Wystarczy chwila nieuwagi, by podczas gotowania na naczyniach pojawił się nieestetyczny, czarny osad. Przypalenie to częsty problem w kuchni, ale istnieje wiele sprawdzonych sposobów, które pomogą Ci przywrócić garnkowi jego pierwotny blask. W tym artykule dowiesz się, jak skutecznie usunąć przypalenie z garnka, niezależnie od jego rodzaju i materiału, z którego został wykonany.

 

Jak uratować przypalony garnek? Najważniejsze zasady

Przypalony garnek to częsty problem, z którym wielu z nas ma do czynienia. Niezależnie od tego, czy zapomnieliśmy o gotującej się potrawie, czy też zbyt długo pozostawiliśmy naczynie na ogniu, efektem może być nieestetyczny, trudny do usunięcia osad. Istnieje jednak wiele skutecznych metod, które pozwolą Ci przywrócić garnek do pierwotnego stanu. Oto najważniejsze zasady, o których warto pamiętać.

 1. Natychmiastowe działanie: Czas jest kluczowy. Im szybciej zajmiesz się przypalonym garnkiem, tym łatwiej będzie usunąć osad.
 2. Usuwanie resztek: Po zdjęciu garnka z ognia i jego ostudzeniu usuń resztki jedzenia lub innych substancji, które przypaliły się na dnie naczynia.
 3. Namaczanie: Wlej ciepłą wodę do przypalonego garnka i pozostaw na kilka godzin lub przez noc. To pomoże w rozmiękczeniu osadu.
 4. Skrobanie brudu: W przypadku trudnych przypadków można użyć miękkiej gąbki lub szczotki do czyszczenia, aby delikatnie usunąć osad. Pamiętaj, aby nie używać szorstkich narzędzi, które mogą uszkodzić powierzchnię garnka.
 5. Regularna konserwacja: W celu uniknięcia przypaleń w przyszłości, dbaj o naczynia, gotując na odpowiednim ogniu, ale też konserwując garnki olejem roślinnym po czyszczeniu.

Przestrzegając tych zasad, będziesz w stanie uratować przypalony garnek i przywrócić go do użytku, unikając konieczności wyrzucenia naczynia.

 

Jak wyczyścić przypalony garnek domowymi sposobami? 4 niezawodne metody

Usuwanie przypaleń na początku może wydawać się trudne i skomplikowane. Jednak nie ma potrzeby spisywać cennych garnków na straty. Istnieje wiele skutecznych metod, które pomogą przywrócić naczyniom blask i idealną czystość. W wielu przypadkach można sięgnąć po tradycyjne środki obecne w niemal każdym domu. W momencie, kiedy przypalenia mocno przywarły do garnka, warto sięgnąć po silniejsze preparaty o skoncentrowanym działaniu. Które metody można zaliczyć do najskuteczniejszych? O tym poniżej.

 

Jak wyczyścić przypalony garnek sodą oczyszczoną?

Soda oczyszczona to niezawodny sojusznik w walce z przypaleniami na dnie garnka. Oto kroki, które pomogą Ci przywrócić garnek do pełnej czystości:

 • Wsyp 2 łyżki sody oczyszczonej na dno przypalonego garnka.
 • Następnie zalej ilością wody, która pozwoli na utworzenie gęstej pasty.
 • Rozprowadź pastę równomiernie na całym dnie garnka.
 • Odstaw garnek na kilka godzin lub pozostaw na całą noc, by soda mogła skutecznie oddziaływać na przypalenia.
 • Po upływie tego czasu delikatnie zeskrob zabrudzenia za pomocą miękkiej gąbki lub delikatnej szczotki.
 • Następnie dokładnie spłucz garnek ciepłą wodą, aby usunąć wszelkie pozostałości pasty.

Mycie sodą to skuteczny i ekonomiczny sposób na walkę z przypalonymi garnkami. Jeśli jednak przypalenie jest bardzo uporczywe, warto rozważyć użycie innych środków, o których mowa w dalszej części poradnika.

 

Ocet na przypalony garnek – jak go stosować?

Soda nie zadziałała i zastanawiasz się, czym jeszcze można wyczyścić przypalony garnek? Kolejnym domowym sposobem jest ocet, który doskonale radzi sobie z usuwaniem przypaleń.

 • Wlej niewielką ilość octu na dno przypalonego garnka (około 3 cm).
 • Następnie postaw garnek na kuchennym palniku i zagotuj zawartość.
 • Po kilku minutach wrzenia zdejmij garnek z ognia, odstaw do ostudzenia i pozostaw najlepiej na całą noc, aby ocet miał czas na rozpuszczenie przypalenia.
 • Rano wylej ocet i delikatnie, np. za pomocą drewnianej łyżki lub gąbki, usuń pozostałości brudu z dna garnka.
 • Na końcu, umyj i opłucz garnek, aby pozbyć się wszelkich resztek i pozostałości octu.

Uwaga! Nie stosuj octu do usuwania przypaleń z garnków emaliowanych, ponieważ działanie kwasu może zmatowić emalię.

 

Usuwanie przypaleń z garnka solą

Kolejnym, niepozornym, lecz skutecznym pomocnikiem w usuwaniu przypaleń z garnka jest sól kuchenna. Ta powszechnie dostępna przyprawa okazuje się być doskonałym środkiem do walki z uporczywym osadem na dnie naczynia.

 • Na dno przypalonego garnka wsyp grubą warstwę soli, np. pół szklanki.
 • Następnie zalej sól niewielką ilością wody, by powstała gęsta, solna papka.
 • Pozostaw naczynie z powstałą masą solną na co najmniej kilka godzin, a najlepiej na całą noc. Dłuższy czas namaczania pomoże w rozmiękczeniu przypalenia.
 • Po odczekaniu wyczyść garnek gąbką i dokładnie wypłucz z niego sól.

 

Czym usunąć przypalenie z garnka? Te środki czynią cuda

Naturalne metody zawiodły? Bez obaw, istnieją skoncentrowane, gotowe środki, które w mgnieniu oka pozwolą pozbyć się nieestetycznych przypaleń z garnka. Jeśli zabrudzenie mocno przywiera do naczynia, możesz śmiało sięgnąć po Super Odtłuszczacz Starwax. Ten profesjonalny preparat szybko i dokładnie rozpuszcza nawet trudne do usunięcia czarne osady. Skoncentrowany środek nadaje się do powierzchni mających kontakt z żywnością po spłukaniu.

Cenisz sobie ekologiczne rozwiązania? W takim razie postaw na Silny zmywacz do przypaleń i tłuszczów Briochin. Ten środek bezbłędnie radzi sobie zarówno z przypaleniami, jaki i okopceniami na garnkach. Jest nie tylko niezwykle skuteczny, ale również bezpieczny dla środowiska, bo jego skład został oparty w 99% na składnikach pochodzenia naturalnego.

Jaką metodę czyszczenia wybrać do konkretnego typu garnka?

Wybór odpowiedniej metody czyszczenia zależy od kilku czynników, takich jak materiał, z jakiego wykonany jest garnek, a także stopień przypalenia. Dlatego warto przyjrzeć się bliżej, jaką metodę czyszczenia wybrać do konkretnego typu garnka. Odpowiedni wybór pozwoli Ci efektywnie i bezpiecznie pozbyć się przypaleń, zachowując przy tym nienaruszoną powierzchnię naczynia.

 

Jak wyczyścić przypalony garnek ze stali nierdzewnej?

Masz garnek ze stali nierdzewnej i zastanawiasz się, jak usunąć z niego przypalenia? Sprawa jest w Twoim przypadku bardzo prosta, bo naczynia z tego materiału są jednymi z najmniej wymagających w czyszczeniu. To zasługa ich trwałości i odporności na korozję. Jeśli więc na Twoim garnku ze stali nierdzewnej pojawiły się przypalenia czy okopcenia, możesz go wyczyścić zarówno za pomocą domowych środków, takich jak ocet, soda czy sól, jak i profesjonalnych i intensywniejszych w działaniu preparatów.

 

Czyszczenie garnków żeliwnych – jak usunąć z nich przypalenia?

Garnki żeliwne, w odróżnieniu od tych wykonanych ze stali nierdzewnej, należą do tych bardziej wrażliwych na substancje czyszczące. By usunąć przypalenia z takiego naczynia, lepiej podjąć rozważne, delikatne i ekologiczne działania. Można zastosować wspomniany wyżej sposób czyszczenia solą lub sodą. 

Pamiętaj! Regularnie dbaj o garnki żeliwne poprzez sezonowanie, utrzymanie warstwy ochronnej oraz unikanie przypaleń. Dbałość o naczynia przedłuży ich trwałość i sprawi, że będą służyły Ci przez wiele lat.

 

Jak usunąć przypalenie z garnka emaliowanego?

Usuwanie przypalenia z garnka emaliowanego wymaga delikatności, aby nie uszkodzić delikatnej powierzchni emalii. Nie powinno się do ich czyszczenia stosować octu, a najlepiej sprawdzi się sól lub soda oczyszczona. W przypadku czyszczenia garnka emaliowanego unikaj używania twardych narzędzi, takich jak metalowe szorstkie szczotki, które mogą zarysować powłokę emaliowaną.

 

Jak wyczyścić przypalony garnek z zewnątrz?

Najczęściej przypalenia wewnątrz garnka idą w parze z okopceniami od zewnątrz. Jak pozbyć się tego drugiego rodzaju zabrudzenia? Są na to skuteczne sposoby.

Pamiętaj! Zawsze upewnij się, że garnek jest odpowiednio schłodzony przed rozpoczęciem procesu czyszczenia zewnętrznej powierzchni. To ważna kwestia dla zachowania bezpieczeństwa, ale nie tylko. Niektóre metody czyszczenia mogą nie być odpowiednie do ciepłych powierzchni.

 • Żel do mycia naczyń i ciepła woda: Usuwanie przypaleń garnka od zewnątrz rozpocznij od umycia powierzchni przy użyciu ciepłej wody i łagodnego detergentu. Delikatnie szoruj powierzchnię przy użyciu miękkiej gąbki lub szczotki. Dla większej skuteczności możesz zostawić garnek na chwilę w ciepłej wodzie z żelem, aby zmiękczyć zabrudzenia.
 • Soda oczyszczona: Jeśli zauważysz trwalsze plamy lub przypalenia na zewnętrznej powierzchni garnka, posyp je warstwą sody oczyszczonej. Następnie zwilż gąbkę lub miękką szczoteczkę i delikatnie szoruj plamy. Soda działa jako środek ścierny, który może pomóc w usunięciu trudniejszych zabrudzeń.
 • Profesjonalne detergenty: W przypadku przypaleń od zewnętrznej strony garnka niezawodną pomocą będą środki Starwax, np. Super Odtłuszczacz lub Silny zmywacz do przypaleń i tłuszczów marki Briochin. Ich składy zostały opracowane tak, by ekspresowo i bezbłędnie zmyć nawet uporczywe okopcenia. To najlepsze rozwiązanie, jeśli oczekujesz natychmiastowych, widocznych efektów.

 

Znasz już niezawodne sposoby na to, jak wyczyścić przypalony garnek zarówno ze stali nierdzewnej, jak i z naczynia żeliwnego i emaliowanego. Poznane metody pozwolą Ci na skuteczne usunięcie nieestetycznych śladów przypalenia, przywrócenie garnkom blasku i cieszenie się idealnym smakiem potraw.

Pamiętaj, że szybka reakcja, cierpliwość i delikatność to klucz do sukcesu. Dbając o swoje naczynia i regularnie stosując te praktyczne wskazówki, możesz przedłużyć ich żywotność i zachować je w doskonałym stanie przez wiele lat.

Zobacz więcej