Jak wyczyścić pralkę? Sprawdzone sposoby krok po kroku

Jak wyczyścić pralkę? Sprawdzone sposoby krok po kroku

12 Nov 2023Starwax Team

Zastanawiasz się, jak wyczyścić pralkę? Poznaj niezawodne, domowe sposoby eksperta czystości, które sprawią, że urządzenie będzie wolne od brudu i nieprzyjemnych zapachów, a przy tym zapewnią czyste pranie każdego dnia. Dzięki tym trikom czyszczenie pralki stanie się o wiele prostsze. 

Dlaczego czyszczenie pralki jest takie ważne? 

Czyszczenie pralki to kluczowy aspekt utrzymania jej długotrwałej wydajności i zapewnienia, że Twoje pranie zawsze będzie świeże i czyste. Nie tylko pomaga to w zachowaniu higieny, ale również zapobiega rozwojowi grzybów, pleśni oraz nieprzyjemnych zapachów wewnątrz urządzenia. Ponadto, regularne czyszczenie pralki może także przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii i wydłużenia jej żywotności. 

Zastanawiasz się, jak często należy czyścić pralkę? To zależy od kilku czynników, takich jak częstotliwość jej użytkowania oraz twardość wody w Twoim regionie. Ogólnie zaleca się przeprowadzanie regularnych czynności konserwacyjnych i czyszczących co około 1-2 miesiące, aby utrzymać pralkę w optymalnym stanie. Przede wszystkim jednak warto dostosować harmonogram konserwacji do indywidualnych potrzeb, a nasz poradnik pomoże Ci dowiedzieć się, jak to zrobić w najskuteczniejszy sposób.

Czyszczenie pralki octem krok po kroku 

Czyszczenie pralki octem to jedna z najpopularniejszych, najskuteczniejszych, a zarazem najbezpieczniejszych metod utrzymania pralki w doskonałym stanie. Ten tradycyjny składnik działa niczym ekologiczny odkamieniacz, a przy tym usuwa bakterie i skutecznie rozprawia się z nieprzyjemnym zapachem wydobywającym się z bębna. Regularne stosowanie tej metody pomaga utrzymać pralkę w doskonałym stanie przez wiele lat.

Mycie pralki octem

Krok 1: Przygotowanie

Zacznij od przygotowania wszystkich niezbędnych materiałów. Będziesz potrzebować białego octu, ciepłej wody, miękkiej ściereczki lub gąbki oraz miski. Upewnij się, że pralka jest pusta i odłączona od zasilania.

Krok 2: Czyszczenie szuflady 

Wyciągnij szufladę z pralki i zanurz ją w misce z wodą i octem. Odczekaj chwilkę, a następnie wyczyść powierzchnię gąbką lub starą szczoteczką do zębów, usuwając wszelkie osady. Na końcu należy opłukać szufladę pod bieżącą wodą, osuszyć i włożyć z powrotem do urządzenia.

Krok 3: Czyszczenie uszczelki pralki octem

Ocet może też posłużyć jako środek do czyszczenia uszczelki pralki. By ułatwić sobie zadanie, warto użyć octu gospodarczego z wygodnym rozpylaczem, który dotrze do wszelkich zakamarków gumowej części pralki. Później wystarczy użyć wilgotnej ściereczki, by pozbyć się zabrudzeń. Tą samą metodą można wyczyścić drzwiczki urządzenia. 

Wskazówka! Jeśli boisz się, że ocet zniszczy uszczelki możesz użyć do tego żelu do mycia naczyń na bazie tego tradycyjnego składnika, który w duecie z wodą świetnie usunie osady i wyczyści powierzchnie. 

Krok 4: Czyszczenie filtra pralki octem

Tradycyjny ocet jest tak chętnie używany do czyszczenia pralki dlatego, że można nim wyczyścić całe urządzenie – również filtr. Zanim jednak zabierzesz się do tego etapu, podłóż pod osłonę filtra ręcznik, ponieważ wyleje się stamtąd woda. Następnie, po wyjęciu filtra, możesz sięgnąć po ocet w spray’u i spryskać cały element. Jeśli zalega na nim sporo zabrudzeń, odczekaj chwilę, by wszelki resztki, kurz czy sierść zmiękły, a następnie wyczyść gąbką lub starą szczoteczką do zębów. Po dokładnym opłukaniu i osuszeniu filtra zamontuj go z powrotem w pralce.

Krok 5: Finalne czyszczenie pralki białym octem

Wlej szklankę octu do szuflady na płyn do prania i nastaw pranie na wysoką temperaturę – 60 lub 90°C. To skutecznie oczyści bęben oraz usunie osady i kamień.

U wielu osób może pojawić się w głowie pytanie: czy czyszczenie pralki octem jest bezpieczne? Otóż nie ma powodów do obaw. Ta metoda nie bez powodu stała się jedną z najpopularniejszych. Czyszczenie pralki octem jest nie tylko skuteczne w utrzymaniu wydajności urządzenia, ale także bezpieczne dla środowiska.

Domowe sposoby na czyszczenie pralki – jakie są najlepsze?

Choć ocet wydaje się być bezkonkurencyjny pod względem domowych sposobów na czyszczenie pralki, to istnieje wiele innych skutecznych rozwiązań, które również warto rozważyć. Są one szczególnie przydatne, jeśli nie przepadasz za zapachem octu lub wciąż obawiasz się, że może on uszkodzić uszczelki pralki. 

Jedną z takich domowych alternatyw jest soda oczyszczona. Skutecznie pomaga w rozpuszczeniu osadów i eliminacji nieprzyjemnych zapachów. Aby ją zastosować, wystarczy wsypać około 1/2 szklanki sody oczyszczonej do szuflady na proszek lub bezpośrednio do bębna i włączyć długi cykl prania z wysoką temperaturą. 

Czyszczenie pralki sodą oczyszczoną

Innym skutecznym, domowym sposobem na czyszczenie pralki jest użycie kwasku cytrynowego. Ten środek doskonale radzi sobie z usuwaniem kamienia i osadów, a także neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Aby go zastosować, wystarczy wsypać ⅓ szklanki kwasku do pojemnika na proszek, a następnie uruchomić pranie na programie z wysoką temperaturą – najlepiej 90°C. Kwasek cytrynowy jest bezpieczny w użyciu i świetnie rozprawia się z osadami w pralce. 

Ocet gospodarczy, soda oczyszczona i kwasek cytrynowy to niezawodne trio, które ma nieocenione działanie. Dlatego nie musisz już zastanawiać się, jak wyczyścić pralkę w środku. Jeśli użyjesz którejś z powyższych metod, na dobre zapomnisz o nieprzyjemnym zapachu i brudzie. 

Jak wyczyścić szufladę od pralki? 

Szuflada na detergenty w pralce to miejsce, gdzie często gromadzą się resztki płynów, wilgoć, a wraz z nimi grzyby i pleśń. Jej nieregularne czyszczenie może sprawić, że w trakcie cyklu zanieczyszczenia dostaną się do bębna, a następnie osadzą się na tkaninach i przyczynią do nieprzyjemnego zapachu prania. Dlatego jest to etap, o którym zdecydowanie warto pamiętać. 

Oto kilka kroków, które pomogą Ci w dokładnym czyszczeniu szuflady pralki:

 1. Wyjmij szufladę: Rozpocznij proces, wyjmując szufladę od detergentów z pralki. Zazwyczaj można to zrobić, delikatnie naciskając na odpowiednią blokadę.
 2. Rozmontuj szufladę: Jeśli to możliwe, rozdziel ją na elementy składowe. Zazwyczaj szuflada składa się z przegródek na różne rodzaje detergentów. To pozwoli na dokładniejsze oczyszczenie każdej części.
 3. Wyczyść w ciepłej wodzie: Umyj każdą część szuflady dokładnie w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu – octu lub żelu do mycia naczyń. Użyj miękkiej szczotki lub gąbki, aby usunąć wszelkie resztki detergentu i osady.
 4. Nie zapomnij o otworze na szufladę: Tam również gromadzi się wilgoć, pleśń i osady, które w efekcie mogą utrudniać przepływ detergentu z szuflady do bębna. Wystarczy włożyć do otworu ściereczkę zamoczoną w occie i zostawić na kilka minut. Po tym czasie należy wytrzeć powierzchnię, jednocześnie usuwając osady. 
 5. Osusz i zamontuj z powrotem: Po dokładnym wyczyszczeniu, upewnij się, że szuflada jest sucha. Następnie włóż ją z powrotem do pralki. Upewnij się, że każda część jest prawidłowo osadzona.

Jak wyczyścić filtr w pralce? 

Czyszczenie filtra pralki to niezwykle ważny krok w utrzymaniu jej sprawności. Dlaczego to takie istotne? Filtr pralki służy do zatrzymywania wszelkich zanieczyszczeń, takich jak włosy, resztki tkanin, sierść czy monety, które mogą znajdować się w praniu. Jeśli filtr zostanie zaniedbany i zapcha się, może to prowadzić do poważnych problemów, w tym awarii pralki i ryzyka zalania łazienki. Na szczęście, regularne czyszczenie filtra jest stosunkowo proste i stanowi kluczowy element utrzymania pralki w doskonałym stanie.

Czyszczenie filtra w pralce

Uwaga: Zanim przystąpisz do czyszczenia filtra, przygotuj się na wypływ wody. Filtr przechwytuje resztki wody z prania, która po jego wyjęciu z urządzenia wyleję się. To zupełnie normalna sytuacja, więc nie ma powodu do obaw. Wystarczy rozłożyć pod otwór gruby ręcznik, by uniknąć pojawienia się kałuży. 

Następnie, starannie otwórz klapkę filtra i wyjmij go. W miarę możliwości usuń wszelkie zanieczyszczenia, które znajdują się na jego powierzchni. Następnie, umyj filtr pod bieżącą wodą, usuwając wszelkie resztki brudu i detergentów. Po dokładnym wyczyszczeniu filtra, włóż go z powrotem do pralki i zamknij klapkę. Upewnij się, że jest on prawidłowo zamontowany.

Jak wyczyścić pralkę ze szlamu? 

Kamień i osady po detergentach to nie jedyne zanieczyszczenia, z jakimi borykamy się, używając pralki. Często w zagłębieniach kołnierza bębna pojawia się też szara maź, zwana szlamem. Jak się tego pozbyć? Oto nasze sposoby na to, jak wyczyścić pralkę ze szlamu. 

 • Pasta z kwasku cytrynowego i wody 
 • Płyn do mycia naczyń na bazie sody oczyszczonej
 • Ocet z wodą w proporcjach 1:1 

 • Te trzy metody skutecznie pozwolą zmyć tłusty i z pozoru trudny do usunięcia brud. Wystarczy rozprowadzić wybrany roztwór na powierzchni, pozostawić na chwilę do działania, a na końcu wyczyścić gąbką i spłukać. 

  Aby zapobiec pojawianiu się szlamu w pralce, warto przyjąć kilka prostych nawyków i dbać o regularne konserwacje. Szlam często gromadzi się w pralkach, które są używane przy niskich temperaturach i krótkich cyklach prania. Dlatego w przypadku korzystania z takich programów, należy częściej przystępować do czyszczenia pralki. 

  Jak wyczyścić pralkę i utrzymać w niej higieniczną czystość na dłużej? Przydatne wskazówki 

  Jeśli nie masz czasu na częste czyszczenie pralki, a zależy Ci na utrzymaniu jej higienicznej czystości, mamy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek. 

  • Wybieraj wyższe temperatury prania: Pranie przy wyższych temperaturach, takich jak 60°C lub 90°C, pomaga zapobiegać gromadzeniu się szlamu i zabrudzeń. Wyższa temperatura pomaga w rozpuszczaniu resztek detergentu i osadów, co sprawia, że pralka jest mniej podatna na ten rodzaj zanieczyszczeń.
  • Okresowo wybieraj dłuższe cykle prania: Czasami krótkie cykle prania mogą być wygodne, ale pralce trudniej jest dokładnie się oczyścić. Wydłużając cykle prania, dajesz jej więcej czasu na skuteczniejsze rozprowadzenie wody i detergentu, co pomaga w zapobieganiu gromadzeniu się zabrudzeń.
  • Dozuj odpowiednią ilość detergentu: Używanie zbyt dużej ilości detergentów może prowadzić do nadmiernego gromadzenia się resztek i osadów. Postępuj zgodnie z zaleceniami producenta detergentu i dostosuj ilość środków do prania do obciążenia bębna. To nie tylko lepsze dla pralki, ale też bardziej ekonomiczne i oszczędne dla planety. 
  • Otwieraj drzwiczki i szufladę pralki: Po zakończeniu prania, pozostaw drzwiczki pralki oraz szufladę na detergenty otwarte na pewien czas. To pomoże w osuszeniu wnętrza pralki i zapobiegnie gromadzeniu się wilgoci. 

   

  Już wiesz, jak czyścić pralkę i każdy jej element składowy, m.in. filtr czy szufladę na detergenty. Pamiętaj, że utrzymanie pralki w higienicznej czystości to kluczowy aspekt dbania o jej wydajność i trwałość. Dzięki naszym praktycznym wskazówkom unikniesz gromadzenia się osadów, pleśni i nieprzyjemnych zapachów, a także będziesz cieszyć się świeżym i idealnie czystym praniem.

  Zobacz więcej