Jak usunąć pleśń w łazience? Skuteczne sposoby i środki

Jak usunąć pleśń w łazience? Skuteczne sposoby i środki

12 Oct 2023Starwax Team

Walka z plagą pleśni w łazience może wydawać się trudnym zadaniem, ale istnieją sprawdzone i skuteczne metody, które pozwolą pozbyć się nieestetycznych czarnych nalotów. Poznaj najlepsze środki czyszczące oraz praktyki higieniczne, dzięki którym przywrócisz łazience czystość, świeżość i blask.  

 

Dlaczego pleśń pojawia się w łazience?  

Próbę usunięcia pleśni ze ścian czy fug w łazience należy rozpocząć od poznania przyczyny jej pojawienia się. Dzięki temu nie tylko obierzesz najlepszą możliwą metodę, ale też będziesz w stanie wyeliminować lub ograniczyć czynniki sprzyjające rozwojowi bakterii i grzybów, w tym pleśni. Do głównych przyczyn należą: 

 

  • Wysoka wilgotność: Łazienka jest miejscem, gdzie wilgoć jest obecna na co dzień – zarówno podczas kąpieli, prysznica, jak i zwykłego mycia rąk. Kiedy powietrze w łazience nie jest odpowiednio osuszane, wilgoć osadza się na powierzchniach, tworząc idealne warunki dla rozwoju pleśni. 
  • Brak wentylacji i obiegu powietrza: Brak dostępu do świeżego powietrza oraz niedostateczna cyrkulacja powietrza prowadzą do zatrzymywania wilgoci w pomieszczeniu.  
  • Nieszczelności: Niewłaściwe dobrana zaprawa klejowa, nieodpowiednie zastosowanie silikonów uszczelniających czy pęknięcia w fugach stanowią idealne miejsce do gromadzenia się wilgoci.   

 

Oczywiste jest, że nie da się w stu procentach wyeliminować wilgoci z łazienki. Warto jednak ją ograniczyć, np. otwierając drzwi po prysznicu czy kąpieli. Ta prosta czynność jest odpowiedzią na pytanie: „jak zapobiec rozwojowi pleśni”. W ten sposób ciepłe powietrze będzie mogło szybciej się rozproszyć, zmniejszając ryzyko gromadzenia się wilgoci na powierzchniach i ograniczając potencjalny rozwój pleśni.  

 

Jak usunąć pleśń z łazienki? Niezawodne sposoby  

Usuwanie pleśni z łazienki to kluczowy krok w dbaniu o higienę i estetykę tego pomieszczenia. W przypadku pojawienia się czarnych nalotów, kluczowe są dwie rzeczy: szybkość i efektywność działania. Dlatego już na samym początku najlepiej sięgnąć po profesjonalne i specjalistyczne środki czystości, które skutecznie poradzą sobie z tym problemem. Wielu ekspertów zaleca rozpoczęcie walki z pleśnią od skoncentrowanych preparatów na bazie chloru, co uzyskać szybkie i rewelacyjne efekty.  

 

Jak usunąć pleśń z fug?  

Gdyby wskazać miejsce, które najczęściej jest atakowane przez pleśń w łazience, niewątpliwie byłyby to fugi. Zagłębienia pomiędzy płytkami często zbierają najwięcej wilgoci, a w efekcie pojawiają się na nich nieestetyczne czarne naloty. Wtedy w głowie domowników pojawia się pytanie „jak usunąć pleśń z fug?”. Eksperymentalnych domowych sposobów jest mnóstwo, niewiele jednak może równać się ze skoncentrowanymi środkami na bazie chloru i innych składników aktywnych.  

Przykładem takiego niezawodnego płynu jest Preparat do zmywania pleśni, który usuwa czarne, żółte i zielonkawe naloty nie tylko skutecznie, ale też ekspresowo. I co najważniejsze, w większości przypadków pozwala uzyskać niesamowite efekty bez szorowania. Wystarczy rozpylić preparat na spoiny, pozostawić do działania, a na koniec obficie spłukać. Usuwanie pleśni z fug jeszcze nigdy nie było tak łatwe i szybkie.  

 

Czarny nalot na silikonie w kabinie prysznicowej – jak go usunąć?  

Pleśń często dotyka też silikonowych fragmentów w kabinie prysznicowych. Jak je usunąć? Można zastosować domowy sposób w postaci proszku do pieczenia. Sypką spożywczą mieszankę należy nałożyć na zabrudzoną powierzchnię i pozostawić na 20 minut do działania. Po tym czasie należy przystąpić do szorowania posypanych fragmentów szczoteczką do zębów lub szczotką do spoin. Alternatywną metodą może być skropienie czarnych plam sokiem z cytryny i postępowanie dalej tak, jak w przypadku proszku do pieczenia.  

Jeśli zastanawiasz się, jak usunąć pleśń z silikonu pod prysznicem, ale bez wysiłku, to jest o wiele prostszy sposób. Preparat do zmywania pleśni Starwax, który nie tylko zmyje nieestetyczne naloty, ale też odnowi czyszczone fragmenty, przywracając im dawny blask i świeżość. Wystarczy spryskać zabrudzone obszary w kabinie, a po 10-15 minutach obficie spłukać wodą.  

 

Po jakie środki na pleśń sięgnąć?  

Pleśń stanowi dość specyficzny problem, który często wymaga bardziej skoncentrowanych środków do walki niż standardowe produkty czyszczące. W obliczu tego wyzwania, warto od razu zwrócić uwagę na specjalistyczne rozwiązania. Uwagę najlepiej skierować w stronę środków czystości na pleśń Starwax, które są znane ze swojej skuteczności. Kompozycje składników w tych produktach są opracowywane przez doświadczonych chemików, aby zapewnić szybkie i efektywne usunięcie zabrudzeń.  

Idealny środek do walki z pleśnią to ten, który ma skoncentrowane działanie, ale też szerokie zastosowanie. Dzięki temu, niezależnie od tego, gdzie pojawią się czarne, żółte czy zielonkawe plamy, będziesz mieć pod ręką narzędzia, które pomoże szybko i skutecznie pozbyć się tego problemu. Warto też zwrócić uwagę na formę aplikacji płynu. Preparaty Starwax wyróżniają się tym, że umożliwiają nałożenie środka nawet na trudno dostępne miejsca, czyniąc każde wyzwanie osiągalnym. 

Pamiętaj, że przy usuwaniu pleśni z fug ważne jest zachowanie ostrożności, zwłaszcza w przypadku stosowania intensywnych środków chemicznych. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek metody zaleca się zabezpieczenie rąk rękawicami oraz zapewnienie dobrej wentylacji pomieszczenia.  

 

Jak zapobiec rozwojowi pleśni? Skuteczne metody 

Kiedy już pozbędziesz się pleśni ze swojego domu, nie możesz zapominać o problemie! Postaraj się pozbyć bezpośredniej przyczyny jej rozwoju, czyli najczęściej zalegającej wilgoci. W jaki sposób to zrobić? Masz na to kilka sposobów: 

  • Zainwestuj w pochłaniacz wilgoci

To urządzenie, nie tylko będzie zapobiegało namnażaniu się szkodliwych bakterii i grzybów, ale także znacząco poprawi jakość powietrza w Twoim domu. Idealne rozwiązanie dla gospodarstwa domowego z małymi dziećmi, zwierzętami czy z alergikami. 

  • Pamiętaj o wentylacji  

W ten sposób zachowasz odpowiednie nawilżenie powietrza w domu i unikniesz skraplania się wody na okiennych uszczelkach, czy na gromadzeniu się wilgoci w ciemnych zakamarkach, co powoduje powstawanie rozkwitów pleśni. 

  • Stosuj profesjonalne środki do zmywania pleśni 

Dlaczego to jest tak ważne? Ponieważ stosując kompleksowe i skoncentrowane formuły przeznaczone do takich działań jak usuwanie pleśni z łazienek, uszczelek czy ze ścian mamy gwarancję całkowitego usunięcia problemu i opóźnieniu jego ponownemu namnażaniu. 

Zobacz więcej