Jak wyczyścić płytę indukcyjną? Sposoby na plamy i przypalenia

Jak wyczyścić płytę indukcyjną? Sposoby na plamy i przypalenia

27 Mar 2024Starwax Team

Przygotowywanie dań na płycie indukcyjnej to wygoda i przyjemność. Jednak ze względu na gładką powierzchnię kuchenki czyszczenie jej może okazać się nie lada wyzwaniem. Poznaj nasze praktyczne porady dotyczące tego, jak i czym myć płytę indukcyjną. Te wskazówki są łatwe do zastosowania i sprawią, że Twoja kuchnia będzie lśnić czystością i elegancją.

Czyszczenie płyty indukcyjnej – zasady, o których trzeba pamiętać

Czyszczenie płyty indukcyjnej to nie tylko kwestia estetyki, ale także utrzymania jej efektywności i trwałości. Odpowiednia pielęgnacja może znacząco wpłynąć na funkcjonalność tego ważnego elementu kuchni. Dlatego warto poznać kilka podstawowych zasad, które ułatwią utrzymanie płyty w doskonałym stanie.

  1. Poczekaj, aż płyta ostygnie przed przystąpieniem do czyszczenia, aby uniknąć ryzyka poparzenia.
  2. Usuń luźne zabrudzenia za pomocą miękkiej ściereczki lub gąbki nasączonej letnią wodą.
  3. Unikaj stosowania środków czyszczących o silnych właściwościach abrazyjnych lub zawierających składniki, które mogą uszkodzić powierzchnię płyty.
  4. Zawsze korzystaj z delikatnych detergentów przeznaczonych specjalnie do czyszczenia płyt indukcyjnych, aby zapewnić im odpowiednią pielęgnację i trwałość.
  5. Nie używaj chropowatej gąbki ani druciaka, które mogą zarysować powierzchnię płyty.
  6. Pamiętaj o regularnym myciu płyty indukcyjnej. Najlepiej przystąpić do tego po zakończonym gotowaniu (i ostygnięciu płyty). Dzięki temu unikniesz powstania dużych, zaschniętych i trudnych do usunięcia zabrudzeń. 

Jak wyczyścić przypaloną płytę indukcyjną bez zarysowań?

Gdy zawartość garnka lub patelni przedostanie się na płytę indukcyjną, natychmiastowe działanie jest kluczowe, aby uniknąć trwałych uszkodzeń. Po pierwsze, należy niezwłocznie wyłączyć kuchenkę indukcyjną i ostudzić przypaloną powierzchnię. Warto jednak unikać używania zimnej wody na gorącą płytę, ponieważ może to spowodować pękanie szkła. Następnie, delikatnie usuń pozostałości na powierzchni przy użyciu miękkiej gąbki lub ściereczki nasączonej w ciepłej wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu do naczyń

W przypadku przypaleń lub uporczywych plam na kuchence, warto sięgnąć po specjalny skrobak do płyt indukcyjnych, który świetnie radzi sobie z zaschniętymi zabrudzeniami i tłuszczem. Pozostawia powierzchnię czystą i przede wszystkim – wolną od rys! 

Zastanawiasz jak wyczyścić trudne zabrudzenia na płycie indukcyjnej bez zarysowań? Warto w tym przypadku sięgnąć po specjalne środki do płyt kuchennych, które są bezwzględne dla przypaleń, a przy tym łagodne dla powierzchni. W duecie ze skrobakiem do płyt kuchennych potrafią czynić cuda. 

Pamiętaj, że szybkie reakcje i delikatne podejście są kluczowe dla skutecznego czyszczenia przypalonej płyty indukcyjnej bez ryzyka zarysowań czy uszkodzeń powierzchni.

Czym myć płytę indukcyjną? Sprawdź profesjonalne preparaty

Gdy chodzi o skuteczne czyszczenie płyty indukcyjnej, warto sięgnąć po specjalistyczne produkty, które zapewnią efektywne usuwanie zabrudzeń bez ryzyka uszkodzeń powierzchni. Oto trzy środki, które świetnie radzą sobie z tego rodzaju zadaniem:

Płyn do mycia płyty kuchenne Starwax: Ten płyn doskonale usuwa tłuszcz, przypalenia i inne zabrudzenia. Jest idealny do płyt ceramicznych i indukcyjnych oraz nadaje się do regularnego, codziennego mycia. Płyn ma skoncentrowaną, ale delikatną formułę, która gwarantuje lustrzany połysk bez rys i smug.

Pasta ochronna dla płyt kuchennych: Ta płynna pasta o silnych właściwościach nabłyszczających doskonale chroni różnego rodzaju płyty kuchenne przed zabrudzeniami, a jednocześnie intensywnie je nabłyszcza. Pozostawia lśniącą warstwę ochronną, która nie tylko zabezpiecza przed osadzaniem się brudu, ale także ułatwia kolejne mycie powierzchni i usuwanie uporczywych plam. Posiada skoncentrowane działanie, ale jednocześnie nie rysuje powierzchni. Jest dedykowana w końcowym etapie czyszczenia płyt ceramicznych i indukcyjnych.

Silny zmywacz do przypaleń i tłuszczów Briochin: Ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych środków czystości do mycia płyt kuchennych. Doskonale radzi sobie w czyszczeniu przypalonego tłuszczu, a nawet zwęglonych zabrudzeń, bazując w 99% na składnikach pochodzenia naturalnego. 

Aby uzyskać najlepsze efekty, warto używać tych preparatów w połączeniu z nierysującą gąbką Starwax. To innowacyjne akcesorium skutecznie usuwa nawet trudne zabrudzenia i tłuszcz z różnego rodzaju powierzchni, w tym także z wrażliwych płyt indukcyjnych, zachowując jednocześnie delikatność dla podłoża.

Jak wyczyścić płytę indukcyjną sodą oczyszczoną? 

Nie udało Ci się na czas uzupełnić zapasów środków czystości i zachodzisz w głowę czym wyczyścić przypaloną płytę indukcyjną? Są na to domowe sposoby, a jednym z nich jest soda oczyszczona. Ten wszechstronny środek stosowany czasem do gotowania pomaga także w czyszczeniu różnego rodzaju zabrudzeń – również z kuchenki. To prosty i naturalny sposób, który nie tylko usuwa uporczywe zabrudzenia, ale także nie naraża powierzchni na ryzyko uszkodzeń. 

Sodę oczyszczoną należy rozpuścić w niewielkiej ilości wody, aby utworzyć pastę o konsystencji gęstej śmietany. Następnie należy nałożyć pastę na zabrudzoną powierzchnię płyty indukcyjnej, pozostawić na około 20 minut, a następnie delikatnie wyczyścić wilgotną ściereczką lub gąbką. Soda oczyszczona działa jako środek ścierający, który skutecznie usuwa tłuszcz, przypalenia i inne trudne plamy, pozostawiając powierzchnię czystą i lśniącą. Po dokładnym wyczyszczeniu zaleca się dokładne spłukanie powierzchni czystą wodą i osuszenie jej miękką szmatką.

Czyszczenie płyty indukcyjnej płynem do naczyń

Do bieżącego mycia płyty indukcyjnej możesz też użyć płynu do mycia naczyń. Najlepiej sięgnij po taki, który jednocześnie posiada świerne właściwości odtłuszczające, np. z zawartością sody oczyszczonej. To najprostszy sposób na usuwanie codziennych zabrudzeń i tłuszczu z kuchenki. 

Wystarczy nanieść niewielką ilość płynu do naczyń na wilgotną gąbkę lub ściereczkę, a następnie delikatnie wyczyścić powierzchnię płyty. Płyn do naczyń jest skutecznym detergentem, który rozpuszcza tłuszcz i usuwa zabrudzenia, pozostawiając powierzchnię czystą i błyszczącą. Jednak ważne jest, aby używać łagodnych, najlepiej ekologicznych detergentów, które nie zawierają zbyt agresywnych substancji chemicznych, aby uniknąć uszkodzeń powierzchni kuchenki. Po umyciu płyty indukcyjnej płynem do naczyń, zaleca się dokładne osuszenie powierzchni, aby uniknąć pozostawienia smug.

Jak wyczyścić płytę indukcyjną octem?

Wśród najskuteczniejszych domowych sposobów na mycie płyty indukcyjnej znalazł się również ocet gospodarczy. Jest on prostym i skutecznym sposobem na usunięcie trudnych zabrudzeń oraz przypaleń. 

Aby rozpocząć, należy najpierw przygotować roztwór z octu i wody i przelać go do butelki ze spryskiwaczem. Zazwyczaj stosuje się mieszaninę w stosunku 1:1, czyli połowę octu i połowę wody. Następnie należy nanieść roztwór na zabrudzoną powierzchnię płyty indukcyjnej, zwłaszcza na miejsca z trudnymi plamami czy przypaleniami. Pozostaw roztwór na kilka minut, aby octowy kwas mógł rozpuścić zabrudzenia.

Po krótkim czasie można przystąpić do delikatnego wycierania powierzchni przy użyciu miękkiej gąbki lub ściereczki. Octowy roztwór działa jak naturalny środek czyszczący, który skutecznie rozpuszcza tłuszcz oraz usuwa uporczywe plamy, pozostawiając powierzchnię czystą i lśniącą. Po wyczyszczeniu powierzchni octem, zaleca się dokładne przetarcie jej mokrą szmatką, aby usunąć pozostałości octu oraz osuszenie jej miękką mikrofibrą. 

Pamiętaj, aby nie używać octu na powierzchniach, które mogą być wrażliwe na działanie kwasu, takich jak marmur czy granit. Jeśli posiadasz blaty z tych materiałów, zachowaj szczególną ostrożność. 

Już wiesz, jak wyczyścić przypaloną płytę indukcyjną, korzystając z prostych i skutecznych metod, takich jak płyn do naczyń, soda oczyszczona oraz ocet. Oprócz tych domowych sposobów, warto także rozważyć profesjonalne preparaty, takie jak płyn do mycia płyt kuchennych Starwax czy ekologiczne środki Briochin, które są specjalnie opracowane, aby skutecznie usuwać trudne zabrudzenia i tłuszcz, pozostawiając powierzchnię czystą i lśniącą. Regularne stosowanie tych metod oraz profesjonalnych środków pozwoli utrzymać płytę indukcyjną w doskonałym stanie na lata.

Zobacz więcej