jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu w lodówce

Nieprzyjemny zapach w lodówce – jak się go pozbyć? Domowe sposoby

26 Mar 2024Starwax Team

Zmagasz się z nieprzyjemnym zapachem przy każdym otwarciu drzwi lodówki i nie jesteś w stanie sobie z nim poradzić? Żaden problem – służymy ekspercką radą i podpowiadamy, jak pozbyć się brzydkiego zapachu z lodówki.

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu w lodówce? Krok pierwszy: znajdź przyczynę!

Zanim zabierzesz się za usuwanie brzydkiego zapachu z lodówki, musisz zrozumieć, jaka jest jego przyczyna. Może to zepsute jedzenie ukryte gdzieś na tyłach albo okruszki, które w połączeniu z wilgocią w lodówce zaczęły pleśnieć? Pamiętaj, że najważniejszym krokiem do utrzymania przyjemnego (a przynajmniej neutralnego) zapachu w lodówce jest jej regularne czyszczenie. Zrób więc porządny przegląd, pozbądź się resztek jedzenia i daj swojej lodówce nowe życie. Gdy będzie w niej porządek, możesz przejść do drugiego kroku: wyboru odpowiednich środków do pozbycia się pozostałości nieprzyjemnego zapachu.

Pamiętaj: Źródłem nieprzyjemnego zapachu najczęściej jest jedzenie, ale zdarza się, że zaczyna się już na poziomie pracy lodówki. Jeśli problem nie ustępuje, skontaktuj się z serwisem.

Jak usunąć zapach z lodówki środkami czystości?

Jakie środki czystości potrzebujesz, aby usunąć zapach z lodówki? W Starwax mamy dla Ciebie kilka ciekawych propozycji – od tych prostych i niepozornych, po sprawdzone pochłaniacze zapachów.

Żel octowy

Żel Octowy 14% to przede wszystkim środek odkamieniający i nabłyszczający, ale ze względu na wysoką zawartość octu świetnie sprawdza się też w usuwaniu niepożądanych zapachów. To dobry wybór, jeśli szukasz uniwersalnego i ekologicznego środka (jest zgodny ze standardem ECOCERT).

Środek do czyszczenia mikrofalówki i lodówki

Nasz klasyczny środek do czyszczenia lodówek myje i odtłuszcza, pozostawiając w środku przyjemny, świeży zapach. Ponieważ nie zawiera chloru, po czyszczeniu nim lodówki nie musisz martwić się o konieczność wywietrzenia lodówki.

Neutralizator zapachów

Co pochłania nieprzyjemny zapach w lodówce lepiej niż neutralizator zapachów? Z naszego doświadczenia to sprawdzony domowy pomocnik do zadań specjalnych. Sprawdza się w usuwaniu zapachów dymu tytoniowego, przypaleń, spalenizny, pleśni, potu, butów, zwierząt domowych, rozpuszczalników… Wystarczy otworzyć i umieścić dysk w dowolnym miejscu, a niepożądane zapachy zostaną wchłonięte i zneutralizowane. 

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z lodówki? Alternatywne metody

Jeśli lubisz eksperymentować, mamy dla Ciebie kilka ciekawych wskazówek: może to, czego potrzebujesz do wyczyszczenia swojej lodówki i zadbania o przyjemny zapach w kuchni, masz już w domu? Sprawdźmy!

Węgiel drzewny

Umieść kawałki węgla drzewnego w miseczce i włóż do lodówki. Węgiel absorbuje zapachy i wilgoć, pozostawiając świeży zapach. Wymieniaj węgiel co tydzień.

Soda oczyszczona

Soda pochłania zapachy i neutralizuje kwasy – jeśli chcesz usunąć nieprzyjemny zapach z lodówki, wsyp sodę oczyszczoną do małej miseczki i umieść na półce w lodówce. Sodę najlepiej wymieniać co dwa tygodnie.

Fusy po kawie

Tutaj sposób działania jest podobny: fusy po kawie (koniecznie suche! Mokre fusy mogą zapleśnieć) wsyp do miseczki i włóż do lodówki. Warto je wymieniać co 2-3 dni.

Ocet

Wymieszaj ocet z wodą w proporcji 1:1. Umyj wnętrze lodówki takim roztworem, a potem wymyj lodówkę czystą wodą. Ocet pozwoli zabić bakterie i usunąć przykre zapachy.

Ryż

Miseczkę białego ryżu połóż na półce w lodówce, aby pochłaniał wilgoć. Wymieniaj taki zestaw co tydzień. 

Co pochłania nieprzyjemny zapach w lodówce? Podsumujmy!

Wiesz już, co robić, gdy w Twojej lodówce pojawia się nieprzyjemny zapach: użyć żelu octowego, środka do czyszczenia lodówki lub specjalnego neutralizatora zapachu. Możesz też przetestować ryż, sodę oczyszczoną czy fusy po kawie.

Na koniec – zapamiętaj:

  • Regularnie sprawdzaj daty ważności produktów i wyrzucaj te przeterminowane!
  • Dokładnie myj lodówkę co najmniej raz w tygodniu.
  • Nie przepełniaj lodówki.

Zobacz więcej