czym wyczyścić aluminium

Czym czyścić aluminium? Sprawdzone metody

26 Apr 2024Starwax Team

Aluminium jest powszechnie używanym materiałem w różnych dziedzinach i obszarach życia — od produkcji samochodów po elementy wyposażenia łazienki czy kuchni. Warto podkreślić, że konserwacja aluminium może być jednak sporym wyzwaniem, ze względu na wysokie ryzyko uszkodzenia przez niektóre inwazyjne środki czyszczące. Poznaj 5 metod, które pomogą Ci skutecznie wyczyścić aluminium i cieszyć się długotrwałym efektem

Czym wyczyścić aluminium w kabinie prysznicowej?

Jednym z miejsc, gdzie najczęściej pojawiają się najbardziej uporczywe zabrudzenia na aluminium, jest kabina prysznicowa. Elementy wykonane z tego tworzywa, takie jak armatura, profile czy szyny są szczególnie narażone na osady uszkodzenie, jeśli do ich czyszczenia użyjemy zbyt agresywnych preparatów i narzędzi. Jakie środki do czyszczenia metali będą więc bezpieczne dla aluminium? Sprawdź!

1. Ocet

Ocet jest jednym z uniwersalnych środków do czyszczenia, który większość z nas zwykle ma w domu. Przygotuj roztwór octu z wodą w proporcji 1:1 i umieść go w butelce ze spryskiwaczem. Spryskaj aluminiowe powierzchnie i odczekaj kilka minut. Po tym czasie przetrzyj powierzchnię ścierką z mikrofibry lub miękką gąbką, a następnie spłucz wszystko czystą wodą.

2. Soda oczyszczona

Soda oczyszczona to kolejny niezawodny środek do usuwania zanieczyszczeń z aluminium, który najczęściej jest na domowym wyposażeniu. Zmieszaj ze sobą sodę oczyszczoną i wodę w taki sposób, aby uzyskać konsystencję pasty. Następnie nałóż ją równomiernie na powierzchnię, zostaw na kilka minut (w przypadku większych zabrudzeń, możesz poczekać pastę nieco dłużej. Na koniec przetrzyj zanieczyszczone miejsce za pomocą delikatnej ścierki (nie stosuj drucianych gąbek ani szczotek). Pamiętaj o dokładnym spłukaniu aluminium wodą po użyciu sody.

3. Limonka i sól

Duet limonki i soli również może być skutecznym sposobem na walkę z osadem na powierzchni aluminium. Przekrój limonkę na pół, nasyp garść soli na jedną z połówek i zacznij pocierać nią obszar z zabrudzeniami. Sok z limonki ma naturalne właściwości rozjaśniające i czyszczące, natomiast sól idealnie sprawdza się jako środek ścierający. Po dokładnym przetarciu spłucz aluminium czystą wodą.

4. Pasta z octu i mąki

Lubisz korzystać z domowych mikstur, żeby utrzymać czystość i porządek w domu? Jeśli jeszcze nie znasz cudownych właściwości pasty z octu i mąki, przygotuj ją i zastosuj przy czyszczeniu aluminium. Wymieszaj ocet i mąkę aż do uzyskania gęstej pasty. Nałóż przygotowany środek na aluminiową powierzchnię i pozostaw na około 5 minut. Po tym czasie przetrzyj pastę i precyzyjnie spłucz aluminium wodą.

5. Specjalistyczne środki

Długotrwałe i zaawansowane zabrudzenia aluminiom mogą okazać się wyjątkowo oporne na działanie domowych sposobów. W tej sytuacji warto skorzystać ze specjalistycznych środków do czyszczenia, które zostały stworzone dla konkretnego rodzaju powierzchni. Przed użyciem takiego produktu, koniecznie zapoznaj się z instrukcjami producenta umieszczonymi na opakowaniu. Jeśli chcesz ograniczyć używanie chemicznych środków czyszczących w domu, możesz rozważyć zakup ekologicznych preparatów do czyszczenia aluminium, których formuła została oparta na naturalnych składnikach.

MYCIE I OCHRONA INOX ALUMINIUM 250 ML STARWAX

Środek do czyszczenia aluminium 250 ml Starwax

Podsumowanie

Jeśli wybierzesz odpowiednią metodę i środki czyszczące, nie musisz martwić się, że nigdy nie pozbędziesz się już uporczywych zabrudzeń z aluminium w kabinie prysznicowej czy innych miejscach w domu. Zawsze pamiętaj o testowaniu nowych specyfików na małej, niewidocznej części przed nałożeniem na całą powierzchnię i kupuj produkty przeznaczone specjalnie do aluminium. Wprowadzając w życie te sposoby, możesz mieć pewność, że aluminium w Twojej łazience lub kuchni będzie lśnić czystością przez długi czas.

Zobacz więcej