Jak umyć mikrofale? Porady i skuteczne środki do czyszczenia

Jak umyć mikrofale? Porady i skuteczne środki do czyszczenia

04 May 2024Starwax Team

Chcesz dowiedzieć się, jak wyczyścić mikrofalówkę szybko i skutecznie? W tym artykule znajdziesz przepisy na domowe receptury czyszczące i poznasz profesjonalne produkty, którymi warto czyścić mikrofalówkę. Zapomnij o trudnych plamach i spaleniźnie – teraz Twoja kuchenka mikrofalowa zawsze będzie lśnić, a potrawy będą smaczne i pełne aromatu.

Czyszczenie mikrofalówki – to warto wiedzieć 

Kuchenka mikrofalowa to urządzenie, które często używane jest przez domowników do przygotowywania potraw. By zachować odpowiednią higienę w kuchni, a także dobry smak dań, należy przestrzegać kilku kluczowych zasad czyszczenia, które pomogą utrzymać mikrofalę w idealnym stanie przez długi czas.

  1. Regularność: Systematyczne czyszczenie mikrofalówki po każdym użyciu może zapobiec gromadzeniu się brudu i zapachów. Wystarczy kilka chwil po każdym gotowaniu, aby usunąć ewentualne trudne zabrudzenia.
  2. Delikatność: Wybierając środki czyszczące i akcesoria, należy zadbać o to, aby nie uszkodzić powierzchni wewnątrz mikrofalówki. Niektóre substancje mogą być zbyt agresywne i powodować uszkodzenia, dlatego warto wybierać delikatne i dedykowane urządzeniu metody czyszczenia, które poznasz poniżej.
  3. Bezpieczeństwo: Zawsze przed czyszczeniem upewnij się, że mikrofalówka jest odłączona od prądu, a wnętrze chłodne. 
  4. Izolacja zapachów: Warto pamiętać o przykrywaniu podgrzewanych potraw. Taka czynność ogranicza rozpryski i plamy na ściankach mikrofalówki, a także zapobiega rozprzestrzenianiu się nieprzyjemnych zapachów wewnątrz urządzenia. 
  5. Nie ograniczaj się tylko do wnętrza mikrofalówki: Regularnie czyść także zewnętrzne powierzchnie urządzenia, włączając w to drzwi, pokrętła i panele sterujące. Brud i tłuszcz mogą gromadzić się również na tych powierzchniach, co nie tylko wpływa na estetykę, ale także może prowadzić do rozprzestrzeniania się bakterii.

Jak wyczyścić mikrofalówkę? 3 domowe sposoby 

Przygotowanie własnych środków do czyszczenia mikrofalówki może być dobrym początkiem w kierunku utrzymania jej w nieskazitelnym stanie. Proste składniki znalezione w każdej kuchni mogą się okazać nie tylko skuteczne, ale też bezpieczne dla urządzenia oraz środowiska. Wystarczy zaledwie kilka chwil, aby przygotować własne rozwiązania, które skutecznie usuwają trudne zabrudzenia i odświeżają wnętrze mikrofalówki. 

Jak wyczyścić mikrofalówkę octem?

Ocet to jeden ze skutecznych środków, które mogą sprawnie pomóc w szybkim czyszczeniu mikrofalówki. Dlaczego to dobre rozwiązanie? Ocet posiada właściwości dezynfekujące, eliminując bakterie, wirusy i grzyby, które mogą gromadzić się w mikrofalówce, pomaga rozpuścić tłuszcz, a także naturalnie neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Jak wyczyścić mikrofalówkę octem? 

 1. Przygotowanie roztworu: Wymieszaj ocet i wodę w równych proporcjach w naczyniu.
 2. Podgrzewanie: Umieść naczynie z roztworem w mikrofalówce i podgrzej go na wysokiej mocy przez około 2-3 minuty. Celem jest stworzenie pary octowej, która pomoże rozpuścić zabrudzenia wewnątrz mikrofalówki.
 3. Oczekiwanie: Po zakończeniu podgrzewania pozostaw roztwór w zamkniętej mikrofalówce na kolejne kilka minut. Parujący ocet będzie działał na trudne plamy i zapachy, ułatwiając ich usunięcie.
 4. Usuwanie zabrudzeń: Po odczekaniu kilku minut otwórz drzwi mikrofalówki i ostrożnie wyjmij naczynie z roztworem. Następnie przetrzyj wnętrze mikrofalówki wilgotną szmatką lub gąbką, aby usunąć rozpuszczone zabrudzenia.
 5. Suszenie i czyszczenie zewnętrznych powierzchni: Na koniec osusz wnętrze mikrofalówki suchą szmatką, najlepiej wielofunkcyjną ściereczką z mikrofibry.

Czyszczenie mikrofalówki kwaskiem cytrynowym

W podobny sposób można wyczyścić mikrofalówkę kwaskiem cytrynowym. Dzięki swoim właściwościom kwasu oraz świeżego zapachu, kwasek cytrynowy działa jak skuteczny środek do usuwania zabrudzeń, neutralizowania zapachów oraz dezynfekowania powierzchni. Aby skorzystać z tej metody, należy wykonać kroki, tak jak powyżej, w przypadku octu gospodarczego. 

czyszczenie mikrofalówki cytryną

Alternatywnie można także wlać wodę do naczynia i dodać do środka kilka plastrów cytryny. Po umieszczeniu go w mikrofalówce i zakończeniu 5 minutowego grzania, zabrudzenia ulegną rozpuszczeniu. 

Jak wyczyścić mikrofalówkę sodą? 

Soda oczyszczona to wszechstronny środek czyszczący, który doskonale sprawdza się przy usuwaniu trudnych zabrudzeń w mikrofalówce. Dzięki swoim właściwościom łagodnie abrazyjnym oraz zdolności do absorbowania zapachów, soda oczyszczona jest skutecznym i naturalnym rozwiązaniem do czyszczenia mikrofalówek. Jak wyczyścić mikrofalówkę krok po kroku? Oto instrukcja:

 1. Przygotowanie pasty sodowej: W miseczce wymieszaj 2-3 łyżki sody oczyszczonej z niewielką ilością wody, aby utworzyć gęstą pastę.
 2. Nanoszenie pasty na zabrudzenia: Za pomocą gąbki lub miękkiej szmatki nałóż pastę sodową na trudne plamy i zabrudzenia wewnątrz mikrofalówki. Skup się szczególnie na obszarach, gdzie widoczne są spalenizny lub zaschnięte resztki jedzenia.
 3. Odczekanie: Pozostaw pastę na kilka minut, aby miała szansę zadziałać na zabrudzenia.
 4. Usunięcie pasty: Po odczekaniu, przetrzyj wnętrze mikrofalówki wilgotną szmatką lub gąbką, aby usunąć pastę sodową wraz z rozpuszczonymi zabrudzeniami. Jeśli konieczne, możesz użyć dodatkowej wody do spłukania powierzchni.
 5. Osuszanie i czyszczenie zewnętrznych powierzchni: Na koniec osusz wnętrze mikrofalówki suchą szmatką i oczyść zewnętrzne powierzchnie, aby zapewnić pełną czystość i świeżość urządzenia.

  Warto wiedzieć! Sodę oczyszczoną możesz zastosować do mycia kuchenki mikrofalowej na dwa sposoby. W przypadku drugiego, należy postępować tak, jak w przypadku octu. Rozpuść 2 łyżki sody oczyszczonej w szklance wody, włącz urządzenie na kilka minut, a na końcu przetrzyj powierzchnie miękką ściereczką. 

  Czym czyścić mikrofalówkę? Postaw na profesjonalne i skuteczne rozwiązania 

  Jeśli domowe sposoby zawiodły lub szukasz rozwiązania na trudne zabrudzenia w kuchence mikrofalowej, sięgnij po preparat Mikrofalówka & lodówka Starwax. To najlepszy płyn do czyszczenia mikrofalówek, który perfekcyjnie usuwa brud i resztki jedzenia, pozostawiając urządzenie lśniąco czyste. Jego skoncentrowana formuła bez chloru jest bezpieczna dla powierzchni kuchennych, a także neutralizuje nieprzyjemne zapachy, pozostawiając świeżą i neutralną dla żywności woń.

  Co więcej, preparat może być stosowany na powierzchniach mających bezpośredni kontakt z żywnością, jednakże na końcowym etapie, zaleca się dokładne spłukanie ich wodą. Dzięki temu profesjonalnemu rozwiązaniu, Twoja mikrofalówka będzie zawsze gotowa do przygotowywania smacznych potraw, zachowując pełną czystość i higienę.

  środek do czyszczenia mikrofalówki

  Ekologiczną alternatywą może być Pianka do mycia i usuwania zapachów Briochin. Ten środek do czyszczenia mikrofalówki skutecznie myje i odtłuszcza, czerpiąc moc z natury. Dodatkowo neutralizuje nieprzyjemne zapachy i odświeża wnętrze urządzenia, pozostawiając w nim orzeźwiający aromat werbeny. Produkt zawiera 99% składników pochodzenia naturalnego i może być stosowany nie tylko do wnętrza i obudowy mikrofalówki, ale także do blatów, koszy na śmieci, kocich kuwet i wielu innych powierzchni. To idealny wybór, jeśli zależy Ci na ekologicznym, a przy tym uniwersalnym rozwiązaniu. 

  Jeśli nie masz w kuchennej szafce środka do czyszczenia mikrofalówki, możesz też użyć żelu do mycia naczyń, np. takiego na bazie octu, który rozpuści zabrudzenia i odświeży wnętrze mikrofali. Pomoże on w czyszczeniu talerza, ale i ścianek kuchenki. Wystarczy użyć do tego zwilżonej, delikatnej mikrofibry skropionej płynem do naczyń. 

  Jak zapobiegać zabrudzeniom w kuchence mikrofalowej? 

  Zapobieganie zabrudzeniom w kuchence mikrofalowej to kluczowy element utrzymania jej czystości i higieny. Istnieje kilka prostych, ale skutecznych sposobów, które można zastosować, aby zminimalizować gromadzenie się brudu i zapachów w mikrofalówce.

  1. Regularne czyszczenie: Regularnie czyść wnętrze mikrofalówki po każdym użyciu. Usuwanie natychmiast wszystkich plam i resztek jedzenia pozwala uniknąć ich zasychania i utrudnienia w przyszłym czyszczeniu.
  2. Unikanie tłustych potraw: Staraj się ograniczyć gotowanie tłustych potraw w mikrofalówce, ponieważ tłuszcz może się rozpryskiwać i osadzać na ściankach, tworząc trudne do usunięcia plamy.
  3. Regularne wietrzenie: Regularne wietrzenie mikrofalówki pozwala na usunięcie ewentualnych zapachów i wilgoci, które mogą się gromadzić w jej wnętrzu.

  ___

  Już wiesz, jak wyczyścić mikrofalówkę, korzystając zarówno z domowych sposobów, jak i profesjonalnych środków czyszczących. Od octu i sody po specjalistyczne preparaty, istnieje wiele skutecznych metod usuwania trudnych plam i zapachów z wnętrza urządzenia. Bez względu na wybraną metodę, regularne czyszczenie mikrofalówki jest kluczowe dla zachowania jej czystości i higieny. Wystarczy zaledwie kilka chwil poświęconych na dbanie o urządzenie, aby zapewnić sobie czystą i bezpieczną przestrzeń kuchenną.

  Zobacz więcej