Łazienka jest jednym z najczęściej używanych pomieszczeń w domu, przez co wymaga regularnego i starannego sprzątania. Codzienne korzystanie generuje różnego typu zabrudzenia – od osadów mydła i kamienia, przez pleśń, po zwykły kurz i brud. Sprzątanie łazienki jest czasem dla Ciebie uciążliwe? Koniecznie sprawdź nasz praktyczny poradnik i dowiedz się, od czego zacząć sprzątanie łazienki i jak krok po kroku wyczyścić poszczególne elementy wyposażenia.
Sprzątanie łazienki – porady, które ułatwią Ci życie. Od czego zacząć?
Zanim przystąpisz do właściwego sprzątania łazienki, warto przygotować wszystkie niezbędne środki czystości oraz narzędzia. Na Twojej liście nie może zabraknąć:
- rękawiczek ochronnych,
- gąbek,
- ściereczek z mikrofibry,
- szczotek do czyszczenia,
- odkurzacza,
- mopa,
- środków czyszczących do łazienki – uniwersalnych, do mycia szyb, dezynfekujących oraz specjalistycznych preparatów do usuwania kamienia i pleśni.
Dobrze jest również zaopatrzyć się w ocet i sodę oczyszczoną, które są ekologicznymi i skutecznymi alternatywami dla chemicznych środków czyszczących. Przygotowanie wszystkich niezbędnych akcesoriów na początku pozwoli Ci uniknąć przerywania pracy i zaoszczędzi czas.
Jak krok po kroku posprzątać łazienkę? Zobacz 8 praktycznych wskazówek!
1. Usuń wszystkie przedmioty
Pierwszym krokiem w sprzątaniu łazienki jest usunięcie wszystkich przedmiotów, takich jak ręczniki, dywaniki, kosze na śmieci, kosmetyki, akcesoria. Pozwoli to na dokładne wyczyszczenie każdej powierzchni i uniknięcie przypadkowego zamoczenia lub zabrudzenia przedmiotów. Warto także opróżnić półki i szafki, aby móc je dokładnie umyć zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz.
2. Oczyść powierzchnie z kurzu i brudu
Zacznij od przetarcia kurzu ze wszystkich powierzchni, takich jak półki, blaty, szafki, parapety. Nie zapomnij o mniej oczywistych miejscach, jak górne krawędzie drzwi i okien. Użyj wilgotnej ściereczki z mikrofibry, która skutecznie zbiera kurz i brud, nie pozostawiając smug. W miejscach trudno dostępnych, takich jak kąty czy zakamarki za rurami, pomocny może być odkurzacz z odpowiednią końcówką.
3. Wyczyść lustra i szklane powierzchnie
Lustra i szklane powierzchnie są elementami, które łatwo ulegają zabrudzeniu, szczególnie od zacieków wodnych i śladów palców. Do ich mycia użyj specjalnego płynu do szyb i czystej, suchej ściereczki z mikrofibry. Spryskaj płynem powierzchnię, a następnie dokładnie wytrzyj, aby uniknąć smug i zacieków. W przypadku uporczywych zabrudzeń, takich jak osady z mydła, możesz zastosować ocet, który skutecznie je rozpuści. Pamiętaj, aby wytrzeć do sucha wszystkie powierzchnie, co zapobiegnie powstawaniu nowych zacieków.
4. Umyj umywalkę i krany
Umywalka i krany to miejsca, gdzie gromadzi się najwięcej osadów z mydła, pasty do zębów i kamienia. Do ich czyszczenia użyj uniwersalnego środka czyszczącego lub mieszanki wody z octem w proporcji 1:1. Spryskaj powierzchnię, pozostaw na kilka minut, aby środek zadziałał, a następnie przetrzyj gąbką lub ściereczką z mikrofibry. Szczególną uwagę zwróć na miejsca wokół kranów, gdzie osad i kamień gromadzą się najintensywniej. Do czyszczenia kranów możesz użyć szczoteczki do zębów, która skutecznie usunie osad z trudno dostępnych miejsc.
5. Wyczyść toaletę
Do czyszczenia toalety użyj specjalnego środka dezynfekującego. Nanieś go na wewnętrzną powierzchnię muszli klozetowej, pozostaw na kilka minut, a następnie dokładnie wyszoruj szczotką toaletową. Pamiętaj także o czyszczeniu zewnętrznych części toalety, takich jak spłuczka, deska sedesowa oraz podstawa. Do dezynfekcji tych miejsc użyj środków antybakteryjnych i ściereczki z mikrofibry.
6. Umyj wannę i kabinę prysznicową
Wanny i kabiny prysznicowe są miejscami, gdzie łatwo gromadzi się osad z mydła oraz pleśń. Regularne mycie tych powierzchni zapobiega ich powstawaniu. Użyj środka czyszczącego przeznaczonego do wanien i kabin prysznicowych – strzałem w dziesiątkę będzie preparat Mycie i nabłyszczanie kabina prysznicowa 250ml Starwax (43672). Spryskaj nim całą powierzchnię wanny lub kabiny, szczególnie zwracając uwagę na narożniki i miejsca, gdzie osad gromadzi się najintensywniej. Następnie przetrzyj wszystko gąbką lub szczotką, a na koniec spłucz dokładnie wodą. W przypadku uporczywych zabrudzeń możesz użyć mieszanki sody oczyszczonej z wodą, która skutecznie usuwa osady.
7. Usuń pleśń i kamień
Pleśń i kamień to częste problemy w łazienkach, szczególnie w wilgotnych miejscach. Aby skutecznie się ich pozbyć, użyj specjalistycznych środków przeciw pleśni i kamieniowi. Przydatny może być na przykład preparat do zmywania pleśni spoiny & łazienki Starwax. Spryskaj nimi zainfekowane miejsca, pozostaw na kilka minut, aby preparaty zadziałały, a następnie przetrzyj szczotką lub ściereczką. W przypadku uporczywej pleśni pomocny może być ocet lub wybielacz, które skutecznie ją usuną. Pamiętaj jednak, aby dobrze przewietrzyć łazienkę po użyciu tych środków, ponieważ ich opary mogą być drażniące.
8. Umyj podłogę
Użyj szczotki z mopem i odpowiedniego środka czyszczącego, który skutecznie usunie brud i bakterie. W przypadku płytek ceramicznych możesz również użyć mieszanki wody z octem, która jest skuteczna i bezpieczna dla powierzchni. Pamiętaj o dokładnym wyszorowaniu fug, gdzie często gromadzi się brud i pleśń.
Sprzątanie łazienki – co warto zrobić na koniec?
Po zakończeniu sprzątania łazienki umieść z powrotem wszystkie przedmioty na swoje miejsca. Zastanów się, czy nie ma potrzeby dodatkowego zorganizowania przestrzeni, aby ułatwić przyszłe sprzątanie. Wywietrz pomieszczenie, aby pozbyć się zapachów środków czyszczących. Możesz również zastosować odświeżacz powietrza lub aromatyczne świece, aby łazienka pachniała świeżością. Ostatnie szlify, jak na przykład wycieranie luster i szklanych powierzchni do sucha oraz ułożenie ręczników, dodadzą łazience blasku i sprawią, że będzie prezentować się jak nowa.
Chcesz poznać więcej wskazówek dotyczących sprzątania? Zobacz nasz wpis o niezawodnych środkach i sposobach na umycie kafelków.