Jak dbać o parkiet lakierowany? 3 sposoby eksperta Starwax na zadbaną i błyszczącą podłogę

Jak dbać o parkiet lakierowany? 3 sposoby eksperta Starwax na zadbaną i błyszczącą podłogę

25 May 2022Starwax Team

Jak dbać o parkiet lakierowany: czyszczenie

O odkurzaniu powierzchni, raczej żadnej pani domu nie trzeba przypominać. Warto jednak wspomnieć o zasadach, które obowiązują przy czyszczeniu parkietu lakierowanego. Poza regularnym odkurzaniem „na sucho”, samo mycie powinno odbywać się przy użyciu profesjonalnych środków czystości. Drewno to materiał trwały, ale jednocześnie dość wrażliwy. Zamiast eksperymentować, lepiej postawić na sprawdzone preparaty, które są przeznaczone do pielęgnacji różnego rodzaju drewna.

Do czyszczenia parkietu lakierowanego warto użyć preparatu Pielęgnacja i Nabłyszczanie Parkiety & Panele Starwax, który regularnie stosowany opóźnia zużycie podłogi, jednocześnie doskonale usuwa plamy i zabrudzenia.
Jeśli zastanawiasz się jak czyścić parkiet lakierowany, niech przyświeca Ci zasada „co za dużo, to niezdrowo”. O co konkretnie chodzi? Parkiety lakierowane nie lubią zbyt dużej dawki wilgoci, zanim więc zaczniesz wycierać podłogę mopem, zadbaj o to, by dokładnie go wycisnąć z nadmiaru wody. Podłoga po przetarciu powinna stać się sucha już po minucie.

Jeśli preferujesz bardziej tradycyjne środki czystości, możesz z powodzeniem użyć szarego mydła na oleju lnianym, by doskonale oczyścić parkiety i pozostawić na nich satynowy połysk.

Jak dbać o parkiet lakierowany: konserwacja

Poza czyszczeniem podłogi ważnym jest zwrócenie uwagi na prawidłową konserwację. Drewniana powierzchnia jest mocno wymagająca stąd warto baczniejszą uwagę zwrócić na stosowane środki. Częstotliwość wykonywania zabiegu jest uzależniona w większości od intensywności użytkowania drewnianej podłogi. Zazwyczaj zaleca się powtarzać konserwację co pół roku lub co rok. Jak przeprowadzić właściwą i profesjonalną konserwację podłogi? Najlepiej postawić na skuteczną emulsję ochronną, która poza odnowieniem połysku ochroni ją przed plamami i śladami zużycia. Jej czas ochrony to nawet na 12 miesięcy!

Jak dbać o parkiet lakierowany: renowacja

Na końcu obowiązkowo musimy wspomnieć o renowacji. Idealnie w tej roli sprawdzi się odnawiacz lakieru. Wygładzi on porysowaną powierzchnię i przywróci jej dawny, świeży blask. Wystarczy nałożyć preparat na czystą i odtłuszczoną powierzchnię przy pomocy nowej, bawełnianej szmatki lub kłębka bawełnianych pakuł i pozostawić do wyschnięcia. Warto pamiętać, że takie preparaty dość szybko wysychają, więc jeżeli odnawiacz za szybko wysycha na powierzchni to czynność należy powtórzyć.

Jeśli w Twoim drewnianym, lakierowanym parkiecie widoczne są liczne rysy, zadrapania lub ubytki, możesz użyć wosków do zalepiania ubytków. Szeroka gama kolorystyczna pozwoli dobrać produkt pod kolor podłogi, tak by doskonale zamaskować drobne uszkodzenia w wykończeniu drewna. Pozwoli to odpowiednio zadbać o parkiet lakierowany.

Zobacz więcej