Jeszcze zanim na dobre rozpocznie się sezon grzewczy, warto sprawdzić i przygotować na ten okres grzejniki. Ich głównym zadaniem jest ogrzewanie pomieszczeń, jednak z czasem gromadzą kurz, brud i inne zanieczyszczenia, które mogą w negatywny sposób wpływać na ich wydajność (i oczywiście estetykę). Dlatego dbanie o regularne czyszczenie grzejników może poprawić ich działanie, a także zapobiega wdychaniu kurzu przez domowników. W poniższym artykule podpowiemy, jak skutecznie i bezpiecznie wyczyścić kaloryfer w środku i na zewnątrz, korzystając z prostych, domowych sposobów.
Od czego zacząć czyszczenie grzejnika z kurzu?
Od czego zacząć czyszczenie grzejnika? Cały proces powinien rozpocząć się od zewnętrznej powierzchni, bowiem to tutaj gromadzi się najwięcej kurzu oraz brudu. Choć na pierwszy rzut oka często owych zanieczyszczeń nie widać, to niestety lubią się gromadzić w wąskich szczelinach. Wówczas kiedy sezon grzewczy się rozpocznie, a Ty nie wyczyścisz kaloryfera, możesz poczuć zapach “palonego kurzu” - to właśnie znak, że grzejnik jest brudny w środku i pora go oczyścić. Jak? Przede wszystkim świetnie sprawdzi się w tym przypadku płaska miotełka do kurzu, dzięki której dotrzesz do każdego zakamarka swojego kaloryfera.
Zanim zdecydujesz, jak wyczyścić grzejnik, warto wiedzieć o kilku ważnych kwestiach.
- Przed myciem należy zakręcić grzejnik — pamiętaj, aby nigdy nie czyścić go, gdy jest włączony, bowiem możesz doznać poparzeń.
- Zabezpiecz podłogę — aby być pewnym, że podłoga nie ulegnie zniszczeniu podczas czyszczenia, warto ją zakryć ściereczką bądź ręcznikiem papierowym.
- Nigdy nie stosuj do czyszczenia silnej chemii i ostrych szczotek — każda z tych rzeczy może zarysować grzejnik.
- Pamiętaj o regularnym czyszczeniu kaloryfera — powinno się to robić przynajmniej raz w roku (przed okresem grzewczym). Jeśli jednak w domu jest alergik, zaleca się jego mycie raz w miesiącu.
Jak wyczyścić kaloryfer w środku i na zewnątrz domowymi sposobami?
Tak, jak już wspomnieliśmy, czyszczenie powinno rozpocząć się od zewnątrz. W tym celu najlepiej użyć odkurzacza z końcówką szczelinową — dzięki temu uda się usunąć większe zanieczyszczenia. Następnie należy przetrzeć kaloryfer wilgotną ściereczką do sprzątania z dodatkiem łagodnego, uniwersalnego środka do kuchni, np. płynu do naczyń. Ważne jest, aby po myciu dokładnie osuszyć powierzchnię, tak, aby nie powstały żadne niepożądane zacieki.
Jeśli to już ma się za sobą, można przejść do wewnętrznej części kaloryfera. Jak wyczyścić kaloryfer żeberkowy i każdy inny od środka? Do tego zadania doskonale sprawdzi się specjalna, długa szczotka do kaloryferów, która pozwoli dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Można także użyć suszarki do włosów — pomoże w wydmuchaniu kurzu ze szczelin. Z kolei w przypadku mocniejszych zabrudzeń wewnątrz grzejnika skutecznym narzędziem może okazać się być parownica. Dzięki wysokiej temperaturze rozpuści brud i ułatwi jego usunięcie.
Warto także pamiętać o tym, aby po dokładnym czyszczeniu przetrzeć powierzchnię grzejnika chusteczkami antystatycznymi. Dzięki temu można zminimalizować osadzanie się kurzu w przyszłości.
Czyszczenie grzejnika płytowego
Grzejniki płytowe, często spotykane w nowoczesnych wnętrzach, wymagają nieco innej techniki czyszczenia. Ponieważ posiadają gładką powierzchnię i mniejszą ilość szczelin, czyszczenie ich jest łatwiejsze niż w przypadku grzejników żebrowanych. Wystarczy regularnie przecierać je wilgotną ściereczką z dodatkiem delikatnego środka czyszczącego.
Aby dostać się do środka, możesz zdjąć górną kratkę (jeśli jest dostępna) i włożyć do środka szczotkę do kaloryferów. Jeśli jednak zabrudzenia są trudne do usunięcia, tak jak w przypadku kaloryferów żeberkowych, można zastosować parownicę, która skutecznie rozpuszcza brud i kurz, nie uszkadzając przy tym powierzchni.